Elbirliği Mülkiyeti Nedir? Elbirliği Mülkiyeti Nasıl Müşterek Mülkiyete Çevrilir?

Elbirliği mülkiyeti bulunan vatandaşlar bu mülkiyetleri nasıl müşterik mülkiyet haline getirileceğine dair işlemleri merak ediyorlar.

Emlak Haberleri 29.11.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Elbirliği mülkiyeti bulunan vatandaşlar bu mülkiyetleri nasıl müşterik mülkiyet haline getirileceğine dair işlemleri merak ediyorlar. Bizlerde bu konuya dair detayları ve yapılması gereken işlemleri adım adım sizlerle paylaşıyoruz.

Gayrimenkullerde oluşan çok sahipli mülikiyetler genellikle iki farklı şekilde değerlendirilir. Bunlardan birincisi paylı mülkiyet olurken diğer ise elbirliği mülkiyeti oluyor.  Elbirliği mülkiyeti genellikle vatandaşlara miras yoluyla kalan mülkiyetlerden oluşuyor. Elbirliği mülkiyetlerinde ise durum bir mirasçıdan birçok kişiye aynı anda bir gayrimenkul kalması ve çok sayıda sahibin oluşması durumu şeklinde adlandırılabilir. Bu durumlarda ise elbirliği mülkiyetinin dönüşümü talep edilebilir. Emlak365.com olarak bizlerde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce yapılacak olan bu dönüştürme işlemlerine dair ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz. Adım adım elbirliği mülkiyetinin müşterek mülkiyete dönüştürülmesi işlemleri.ELBİRLİĞİ MÜLKİYETİNİN MÜŞTERİK MÜLKİYETE DÖNÜŞTÜRÜLMESİHerhangi bir gayrimenkulde elbirliği mülkiyeti olan bir mirasçı, bu hakkını paylı mülkiyete dönüştürme hakkına sahiptir. Bu dönüştürülme işlemlerine dair yasal düzenlemeler Medeni Kanunun 644. maddesinde yer alan kararlar doğrultusunda yapılır.Bu konuda Tapu Genel Müdürlüğü'nün yapmış olduğu açıklamalar ve detayları şu yönde;Elbirliği halinde bulunan mülkiyetimi müşterek mülkiyete nasıl çevirebilirim?Elbirliği halindeki mülkiyette maliklerin tümünün bizzat veya vekaleten ilgili tapu müdürlüğüne talepte bulunması halinde paylı mülkiyete geçilebilir. Ayrıca miras nedeniyle elbirliği mülkiyetinde İdaremizin 2009/6 sayılı genelgesine göre tebligat yöntemiyle paylı mülkiyete geçilebilir. Bunların dışında mahkeme kararı ile elbirliği mülkiyetine son verilmesi mümkündür.Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@