Elbirliği Mülkiyeti Nedir, Nasıl Kurulur?

Elbirliği mülkiyeti en basit tanımı ile herhangi bir taşınmaz varlık üzerinde ki bu bir ev, bina veya arsa olabilir birden fazla kişinin payları belli olmaksızın ortak hak sahibi olması durumudur.

Emlak Terimleri 11.08.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Elbirliği mülkiyeti en basit tanımı ile herhangi bir taşınmaz varlık üzerinde ki bu bir ev, bina veya arsa olabilir birden fazla kişinin payları belli olmaksızın ortak hak sahibi olması durumudur.

Bu elbirliği mülkiyetinin çıkışı esas olarak çok eski dönemlere dayanır. Belki Osmanlıdan kalma dönemlerde kişiler öldükten sonra çok sayıda çocuğuna kalan arazi veya mülkleri için bir pay belirtmiyordu ve bu sebeple çocukları babalarının mal varlığı üzerinde eşit ancak payı belirsiz bir sahiplik ediniyordu. İşte elbirliği mülkiyetinin çıkışı bu sebeple olmuştur.Elbirliği Mülkiyeti Özellikleri Nelerdir?Elbirliği mülkiyetinin en önemli özelliği varlığının ancak söz konusu tüm ortaklar var olduğu müddetçe sürmesidir. Örneğin ortaklardan birisinin ölümü halinde elbirliği mülkiyeti bozulur ve bazı durumlarda elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete çevrilmesi durumu ortaya çıkar.Bu açıdan elbirliği mülkiyeti aslında geçici bir durumdur ki zaten uygulamaya bakıldığında örneğin Türkiye’de bu durumda çok az sayıda mülk kalmıştır. Bu açıdan artık elbirliği mülkiyeti durumu çok nadir görülmektedir.Elbirliği Mülkiyeti Nasıl Değişir?Elbirliği mülkiyetinin ortadan kalkmasının birinci şartı ortaklardan birisinin bu mülkiyetten çıkmasıdır. Diğer yandan ortaklardan birisinin isteği ile elbirliği mülkiyeti anında sonlanır ve mülk paylara bölünür. Kural olarak elbirliği mülkiyetinde tüm ortaklar eşit paya sahiptir.Diğer yandan elbirliği mülkiyeti satış yolu ile başkasına devredilemez veya hiçbir ortak elbirliği mülkiyetinden doğan hakkını çocukları dahil kimseye satamaz. Bu açıdan aslında elbirliği mülkiyeti söz konusu pay sahipleri arasında mülklerin bölünmemesi ve örneğin bilhassa tarımsal arazilerin dağıtılıp küçültülmemesi için ortaya çıkmış bir kavramdır diyebiliriz.Diğer yandan elbirliği mülkiyetinin özellikle mirastan daha az pay alma riskleri olan kız çocuklarının haklarını korumak için çıktığını da söyleyebiliriz. Bu açıdan elbirliği mülkiyeti yararlı bir uygulamadır. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@