Elden Kira Ödemek Suç Mu, Cezayı Kim Öder, Ev Sahibi Mi Yoksa Kiracı Mı?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında kira ödemelerine ilişkin detaylar merak ediliyor. En çok araştırma yapılan konu ise elden kira ödemenin cezasının olup olmadığı oluyor. Elden kira ödemek suç mu?

Emlak Haberleri 14.11.2021 - 20:20 14.11.2021 - 20:20 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan çeşitli sorunlara hukuki çözümler merak konusu oluyor. Bu meselelerden birisi de kiraların ödeme şekli ile oluyor.ç Hukluken uygun olmasa daha bazı kiracılan kirayı banka yerine elde ödemek, bazı ev sahipleri de kirayı elden almak isteyebiliyorlar. Ancak bu durum yeni hukuki süreçleri de beraberinde getirebiliyor. Elden kira ödemek veya almak suç mu, cezası ne kadar? 

KİRA ELDEN ÖDENİR Mİ?

Kiraların elden ödenip alınması konusunda Maliye Bakanlığı 2008 yılında bir karar yürürlüğe koymuştu. Vergi kaybının önlenmesi amacıyla işyeri ve konut kiralarının banka veya PTT aracılığı ile ödenmesine dair mecburiyet getirilmişti. Buna aykırı hareket edilmesi durumunda ise cezai yaptırımlar devreye girebiliyor. Ancak burada çok kritik bir detay bulunuyor. Eğer kira tutarı belirli bir limitin altındaysa kiranın elden ödenip alınmasında bir engelleme bulunmuyor. Bu limit de 2021 yılı için 585 TL olarak belirlenmişti. 

ELDEN ÖDENEN KİRA İÇİN NE KADAR CEZA VERİLİR?

Kirayı elden ödenmesi durumunda cezai yaptırımların uygulanmasına dair kaideler belirlenmiştir. Buna göre yıllık 7 Bin TL'den fazla kira gelirleri olan ev sahiplerine kira bedelinin yüzde 5'i oranında usulsüzlük cezası kesilebiliyor. Bu cezanın 380 TL az olmaması şartı da bulunuyor. Ceza ödemeleri sırasında ev sahiplerinin varsa vergi borçları da tahsil ediliyor. Bu konuda ev sahiplerinin büyük bir dikkatle davranıp kiralarını banka veya PTT aracılığı tahsil etmeleri gerekiyor.

KİRACILARA CEZA YOK!

Konut kiralarının elden ödenmesi konusunda kiracıların herhangi bir yasal sorumluluğu bulunmuyor. Cezai yaptırım devreye girmesi durumunda ev sahipleri tek muahatp oluyorlar. Kiracılar ise herhangi bir cez aile karşılaşmıyorlar. Bu durumda kiracılar elden kira tahsilatı yapan ev sahipleri hakkında şikayette bulunabiliyorlar. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@