Elden Kira Ödemesi Yapıldığı Nasıl İspat Edilir, Tanık Göstermek Yeterli Olur Mu?

Elden kira ödemesi yapılması ve bu durumun tahliye davalarına konu olması durumunda ev sahipleri ile kiracılar karşı karşıya gelmektedirler. Elden ödenen kira nasıl ispat edilir? 

Emlak Haberleri 18.11.2021 - 03:28 18.11.2021 - 03:28 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri daha az vergi ödemek için kiraladıkları evlerin kiralarını banka üzerinden değil de elden ödeme şeklinde talep edebilmektedirler. Bu durum yasal olmasa da genellikle tercih edilmektedir. Ancak böyle bir durumda bazı sakıncalı gelişmeler yaşanabilmektedir. Elden kira ödemesi yapılmasının sonuçları nelerdir? 

ELDEN KİRA ÖDEMESİ İSPATI NASIL YAPILIR?

Tahliye davalarında ev sahipleri ile kiracılar karşı karşıya geldiklerinde ev sahipleri kiracının tahliyesini sağlayabilmek için elden ödeme aldığı kiranın ödemesinin yapılmadığını iddia edebiliyorlar. Böyle bir durumda ise kiracı elden kira ödemesi yaptığını ispat etmek zorunda kalıyor. Aksi durumda mahkemeler kiracının kira bedelini ödemediğinden dolayı haklı olarak evden tahliye edilmelerine karar verebiliyorlar. 

TANIK DELİLİYLE İSPAT!

Kiracılar ev sahiplerine kirayı elden ödediklerini mahkeme önünde ispat etmek zorundalar. Bu durumda tanık delili kullanılabilir. Ancak tanık delili imkanı 2021 rakamlarına göre yalnızca yıllık kirası 4.880 TL'nin altında olan evler için geçerli olmaktadır. Bu durumda kiracı mahkemeye tanık getirerek ev sahibine kira ödemesi yaptığını ispat edebilir. Böylelikle ev sahibinin kira ödemediği iddiaları çürütülür. 

YÜKSEK MİKTARLI KİRALARIN ELDEN ÖDENDİĞİNİN İSPATI 

Yıllık kira bedeli 4.880 TL'nin üzerinde olan evler için kiracının elden kira ödemesi yaptığını ispat edebilmek için tanık delili kullanılamamaktadır. Böyle bir durumda da kiracılar mahkemeye yazılı bir belge sunmak zorundadırlar. Bunun için de kiracılar kira ödemesini elden yapmaları halinde ev sahibinden yazılı bir belge talep etmeliler. Bu belge olası mahkemelerde ispat olarak kullanılabilir. Başka bir yolla kira ödemesi tespiti mümkün olmamaktadır. Elden kira ödemesi yapılıyorsa kiracılar bunu belgeleyerek kendilerini güvence altına alabilirler.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@