Elektrik Faturası Cep Yaktı, Çatıya Güneş Paneli Talebi Patladı! Çatısına GES Kuranlar Bedava Kullanıp, Para Kazanıyor

Bedava elektrik kullanmak, üstelik üzerine para kazanmak mümkün! Elektrik faturasını düşürmek için çare arıyorsanız çatıya güneş paneli kurmak fikri tam size göre. Evin çatısına güneş paneli maliyeti!

Emlak Haberleri 24.05.2022 - 08:10 24.05.2022 - 08:26 Gülcan Özer

Tüm dünya büyük bir enerji krizi ile karşı karşıya kalırken, enerjide büyük oranda dışa bağımlı olan Türkiye yenilenebilir enerji kaynaklarına teşvik vermeye devam ediyor. Son dönemde özellikle de elektrik üretimini teşvik etmek amacı ile Güneş Enerjisi Santrali GES projeleri öne çıkarken ilk olarak vatandaşın kendi elektrik ihtiyacını karşılaması amaçlanıyor. 

Evinin, apartmanın çatısına güneş paneli kurmak sureti ile vatandaşın kendi elektrik ihtiyacını karşılaması amaçlanırken, fazla üretilen elektriğin ise şebekeye verilerek satışının sağlanması ile aynı zamanda ek gelir elde edilmesi de sağlanıyor. 2022 senesinde dünyada yaşanan enerji krizi ile elektrik faturası rekor seviyelere ulaşırken, evde bedava elektrik kullanmak, hem de ürettiği fazla elektriği satmak isteyen kişiler için GES projeleri öne çıkıyor. 

YERLİ GÜNEŞ PANELİ ÜRETİLDİ, GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ MALİYETİ 2022 UCUZLADI! ÇATIYA, APARTMANA GES KURMAK NE KADAR, KAÇ TL?

Yapılan yatırımlar ile Türkiye'nin artık kendi yerli güneş panellerini üretmeye başlaması ile maliyetler büyük oranda düşerken bu da evinin çatısına GES kurmak isteyen kişilere büyük avantaj sağlıyor. Yine Resmi Gazete ile yayımlanan ticari alan olmayan apartman, müstakil ev, site ve villa gibi çatılarda vergi, gümrük ve 4. bölge teşviğiyle güneşten elektrik üretimi kapasite sınırı 10 kW’den 25 kW’ye çıkartılması da vatandaşa verilen desteği arttırmıştı. 

ges-ana-manşet

Çatısına güneş enerjisi santrali için kurulacak olan GES'in özelliklerine, markasına ve kapasitesine bağlı olarak değişmekle beraber GES maliyeti; 

16 adet 330 Watt monokristal güneş paneli fiyatı 22 bin 400 TL

8 Adet 150 Amper Jel Akü fiyatı 18 bin 400 TL

1 Adet 5000 Watt Akıllı İnverter Fiyatı 5 Bin TL

Kablo Konnektör ve gerekli diğer malzemelerin toplam fiyatı 1.500 TL olmak üzere 47 bin 300 TL civarında hesaplanmaktadır.

ges maliyeti ne kadar 2022

APARTMANIN ÇATISINA GÜNEŞ PANELİ KURMAK İÇİN İZİN ALMAK GEREKLİ Mİ, YASAL PROSEDÜR NASIL İŞLİYOR?

Evinin çatısına GES kurmak isteyen kişiler için anahtar teslim fiyat veren firmalar tüm süreci kendileri hallediyor. Kişi sadece proje maliyeti üzerinden sözleşmeye imza atarken anahtar teslim kurulum sayesinde hiçbir yasal prosedür ile uğraşmak zorunda da kalmıyor. GES paneli kurulduktan sonra buradan üretilen enerji evin hattına verilirken, bu sayede bedava elektrik kullanılırken ihtiyaçtan fazla elektrik kullanılması durumunda ise bunun satışı yapılarak ilave gelir sağlanıyor. Çok güneş alan illerde aylık 1.500 TL ve üzeri kazançlar söz konusu olabiliyor.

GÜNEŞ ENERJİSİ KURMANIN MALİYETİ NE KADAR, BEDAVA ELEKTRİK FATURASI İÇİN KAÇ LİRALIK YATIRIM GEREKİYOR?

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@