Emay İnşaat Tarafından Alınan KentPlus Yalova İhalesi İptal Mi Edildi?

Türkiye'nin en büyük inşaat firmalarından biri olan Emay İnşaat konkordato sürecine girmişti. Firmaya ikinci darbe Yalova KentPlus Yalova projesi için geldi.

EMLAK HABERLERİ 13.05.2019 - 11:13 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Türkiye'nin en büyük inşaat firmalarından biri olan Emay İnşaat konkordato sürecine girmişti. Firmaya ikinci darbe Yalova KentPlus Yalova projesi için geldi.

Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre Emay İnşaat 400 milyon dolar yatırım maliyeti olan Kent Plus Yalova projesi şirketin sorunları nedeni ile askıya alındı. Projede Teslim Tarihi Tehlikeye Girdi, İhale Tasfiye Edildi!TOKİ iştirakleri arasında yer alırken Emlak Konut GYO bünyesine devredilen Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi ve Ticaret A.Ş (EPP) tarafından 2016 yılında alınan ihale tasfiye edildi. Kent Plus Yalova adı verilen ve toplam yatırım maliyetinin 400 milyon dolar olduğu açıklanan proje Emay İnşaat şirketinin girmiş olduğu finansal sorunlar nedeni ile askıya alındı. Projeye ev sahipliği yapacak olan arazinin sahibi EPP 2019 yılında teslim edilmesi gereken ancak hali hazırda sadece yüzde 24'lük bölümü tamamlanan proje için yeniden arsa karşılığı gelir paylaşımı modeliyle ihaye çıkacak. Denize Sıfır Karma ProjeToplam 400 milyon dolar gibi son derece büyük bir yatırım maliyetine sahip olan proje denize sıfır konumda yer alıyor. 383 bin 500 metrekarelik dev bir alana kurulacak olan proje son dönemde tercih edilen karma konut projeleri kategorisinde yer alırken 163 blokta 1001 adet konut, alışveriş merkezi, 500 yatak kapasiteli üç termal otel, sağlık merkezi, okul ve sosyal alanlara ev sahipliği yapacak. Projede yer alan konutlar deniz ve doğa manzaralı olmak üzere 60 farklı tipten oluşacak. Emay İnşaat 2018 Yılında Konkordato İlan Etmişti Emay İnşaat 2018 yılının Kasım ayında düşen konut satışları ve yükselen faiz oranları nedeni ile mali açıdan sıkıntılı bir sürece girmiş ve borçlarını ödeyebilmek için konkordato ilan etmişti. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@