Eminönü Balıkçıları İçin Tahliye Başlıyor! Yürütmeyi Durdurma Kararı İptal Edildi

Eminönü'nün en önemli tarihi simgeleri arasında yer alan balıkekmek tekneleri hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tahliye kararı verilmesi gündeme bomba gibi düşmüştü.

Emlak Haberleri 06.11.2019 - 09:01 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Eminönü'nün en önemli tarihi simgeleri arasında yer alan balıkekmek tekneleri hakkında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tahliye kararı verilmesi gündeme bomba gibi düşmüştü. Karara itiraz eden kiracılar için verilen yürütmeyi durdurma kararı iptal edildi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Eminönü Balıkekmek Tekneleri için kira sözleşmesi tarihi dolan kiracılara tahliye taahhütnamesi göndererek teknelerin boşaltılmasını istemişti. Eminönü semtinin en önemli simgesi olarak gösterilen balık ekmek tekneleri  için gönderilen boşaltma kararı toplumdan farklı tepkiler alırken tezgah sahipleri ise karara itiraz etmişti. Son Durum: Balık Ekmek Tekneleri Boşaltılacak! Kiracıların tahliye taahhütnamesi alması ile başlayan süreçte tahliye kararı için mahkeme yapılan başvuruda yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ancak yapılan itiraz sonrası İstanbul 4. İdare Mahkemesi bir alt mahkeme tarafından verilen geçici durdurma kararını usül olarak uygun olmadığı gerekçesi ile iptal etti. Mahkeme verdiği kararda "Bu durumda davalı idarece söz konusu taşınmazın tahliyesi, aksi halde 2886 sayılı kanunun 75. maddesi uyarınca tahliye edileceğinin bildirilmesine ilişkin ön bildirim niteliğindeki işlemin (belediye bildirimi) idari davaya konu edilebilir kesin ve yürütülebilir nitelikte olmadığı, sonuç ve kanaatine varıldığından davanın 2577 sayılı yasanın 15. maddesinin 1-b bendi uyarınca reddi gerekmektedir" denilerek bir önceki kararı iptal etti ve tahliye kararı kesinleşti. Tezgah Sahipleri "Hatamız Olabilir, Uzlaşmak İstiyoruz" Konu hakkında açıklama yapan Tarihi Balık-Ekmek Turizm Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Arif Hikmet İlke, "Bölge düzenlemesi olacaksa bugüne kadar İstanbul'da hangi sahildeki işgaliyeciye, kiracıya, tezgahçıya müdahale edildi.Bazı kişiler bunu onur meselesi gibi görüyor. Çok büyük paralar kazanmıyoruz. Belediyenin kiracısı bulunan bütün alanlarla ilgili böyle bir tasarruf yapılabilir mi? Bütün hizmeti, ticareti belediyenin yapması ne kadar doğrudur?Uygulama Sayın Ekrem İmamoğlu'nun bugüne kadar ortaya koyduğu profille uyuşmuyor. Birileri başkan beyi de yanlış yönlendiriyor. Biz uzlaşı istiyoruz. Bizim de hatamız, kusurumuz olabilir" dedi. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@