Emlak Bankası İle Yeni Finansman Modeli Üzerinde Çalışılıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldığı duyurulan Emlak Bankası çalışmaları sürerken bankanın yeni bir finansman modeli üzerinde çalıştığı açıklandı.

Emlak Haberleri 11.03.2019 - 17:05 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldığı duyurulan Emlak Bankası çalışmaları sürerken bankanın yeni bir finansman modeli üzerinde çalıştığı açıklandı.

Ev almak isteyen kişileri heyecanlandıran Emlak Bankası açıklaması sonrası sektörde büyük bir umut kıvılcımı çakıldı. İnşaat sektöründe bozulan nakit akışının tekrar düzelmesi için müteaahitler Emlak Bankası müjdesi beklerken vatandaşda ev sahibi olmak ve bankaların konut kredisi paketlerinde yüksek faizler ödememek için Emlak Bankası'nı beklemeye başladı. Emlak Bankası Yeni Bir Finansman Modeli Kuracak Konu hakkında Habertürk yazarı Naime Sert'e açıklamalarda bulunan Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan önemli bilgiler paylaştı. Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında Emlak Bankası'nın açılması hakkında görüşünün sorulması üzerine "Çok pozitif görüyoruz. Emlak Bankası'nın özellikle piyasa finansmanında rol olması bekliyoruz. Malzeme sanayicileri üzerinde müteahhitlik ve projelerinin finansman modelini kurgulamak üzerine bir model çalıştıklarını söylediler. Bizden komite kurmamızı istediler, karar vericilerin bir araya geleceği taşın altına eline sokacak sanayici kısmında" diyerek beklenen haberi verdi. Bankaların konut kredisi faiz indirimlerini de değerlendiren Erdoğan yapılan indirimleri yetersiz bulduğunu söyleyerek tüm indirimlere rağmen yine de kredi maliyetlerinin yüksek olduğunu ve bu maliyetlerle borçlanmanın riskli bulunduğunu söyledi. Erdoğan "Kuyudan su çekmek için, motoru/tulumbayı çalıştırmak için önce içine su koyarsınız o kendi devinimiyle çalışır.Önce kamunun alacaklarını, KDV iadeleri, dediği planladığı şekilde hızlı bir şekilde piyasaya vermesi gerekiyor. Yani müteahhit alacağını alacak ki geriye doğru çarkı çevirebilirsin. Birincisi bu ikincisi güven ortamı. Elinde nakdi olan, parayı tutanlar varsa onlar da güven ortamını bekliyor. O parayı ekonomiye tekrar döndürmek için güven ortamı için çok gayret sarf ediliyor, evet çok gayret sarf ediliyor enflasyonun gittikçe gerilemesi, faiz oranlarının düşmesi pozitif. Pozitif ama insanların güven kazanması biraz zamana yayılacak bir konu" dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@