Emlak Bankası Yeniden Açılıyor, Peki Vatandaşa Konut Kredisi Faiz İndirimi İçin Bir Faydası Olacak Mı?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan Emlak Bankasının yeniden açılması haberi vatandaşın konut kredisi için yeniden umutlanmasına neden oldu.

EMLAK HABERLERİ 06.08.2018 - 08:34 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan Emlak Bankasının yeniden açılması haberi vatandaşın konut kredisi için yeniden umutlanmasına neden oldu. Peki, Emlak Bankası ve konut kredisi arasında bir ilişki var mı?

Başkan Erdoğan tarafından Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen özel basın toplantısı ile halka açıklanan "Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı" içerisinde en çok dikkat çekenlerin başında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı programı yer aldı. Özellikle de konut kredisi indirimi müjdesi bekleyen kişilerin yakından takip ettikleri açıklamada ne yazık ki direkt olarak faiz indirimi hakkında bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Ancak eylem planı içerisinde Başkan Erdoğan "Konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak şekilde Emlak Bankasını tekrar faaliyete geçirmeye yönelik başvuruları gerçekleştiriyoruz. İmar barışı kapsamında 13 milyon kayıtsız yapıyla ilgili işlemleri tamamlıyoruz." diyerek Emlak Bankası'nın tekrar açılacağı müjdesini verdi. Emlak Bankası Ne Zaman Açılacak?Açıklanan programın 100 günlük eylem planı olması nedeni ile Emlak Bankası'nın en geç Ekim ayı sonuna kadar açılması bekleniyor. Yani 100 gün içerisinde Emlak Bankası tekrar aktif hale getirilecek ve inşaat sektöründe hizmet vermeye başlayacak. Emlak Bankası Konut Kredisi Verecek Mi?Vatandaşın beklentisi hükümetin kamu bankalarına konut kredisi faiz indirimi hakkında baskı yapmasına gerek kalmadan Emlak Bankası üzerinden düşük faizli konut kredisi vermesi. Aslında ilk etapta vatandaş yüzde 0,60 seviyelerinde konut kredisi faizi verilmesini talep ediyordu. Ancak gelinen son noktada bankaların konut kredisi faiz oranlarının yüzde 2 seviyelerini aşması ile beraber şu anda yüzde 0,98 oranı yani konut kredisi faizi için yüzde 1 seviyesinin hemen altı bile kabul ediliyor. Pek çok kişi bayramdan önce konut kredisi faiz oranları düşsün çağrısında bulunurken hükümetin henüz bu konu hakkında resmi açıklama yaparak mevzuat değişikliği yapmaması nedeni ile böyle bir ihtimal şu anda pek mümkün görünmüyor. Konu hakkında açıklamada bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım Emlak Bankası'nın ilk etapta gayrimenkul fonu oluşturması gerektiğini dile getirdi. Durbakayım açıklamasında "Belirli bir süre sonra bunu elden çıkaran banka, hem sektörün finansman teminine hem de konut kredileri veya mortgage'a imkan sağlamış olur.Diğer taraftan erişilebilir konut üretimi için potansiyel arsa geliştirilmesi konusunda da sektöre destek verebilir. Bankanın yapabileceği bir önemli faaliyet ise konut üretici ile arsa sahibinin birlikte geliştirecekleri projelerde fizibilite hazırlayıp rapor sunması olacaktır." diyerek indirimli konut kredisi hakkında ilk açıklamasında bulundu. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@