Beklenen Olası İstanbul Depremi İle En Çok Etkilenecek İlçeler Açıklandı!

Türk ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen İstanbul ne yazık ki büyük bir deprem riski altında bulunuyor.
Beklenen Olası İstanbul Depremi İle En Çok Etkilenecek İlçeler Açıklandı!

Türk ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen İstanbul ne yazık ki büyük bir deprem riski altında bulunuyor. İstanbul'da yaşanması beklenen 7.5 ve üzeri şiddetindeki bir deprem ile yaşanacak olası senaryo masaya yatırıldı. Yapılan araştırma sonuçlarına göre böyle bir depremin yaşanması halinde 13 bin 492 bina çok ağır hasar alacak.

İSTANBUL'DA DEPREM OLURSA KAÇ BİNA YIKILIR?

Yayımlanan son araştırma raporuna göre İstanbul'da 7.5 şiddetinde bir deprem yaşanması durumunda bugünkü yapı stoku ile değerlendirildiğinde 13 bin 492 binanın çok ağır, 39 bin 325 binanın ağır, 136 bin 746 binanın orta, 300 bin 963 binanın ise hafif hasar alması öngörüldü. Yayımlanan deprem araştırma raporuna göre ağır hasar ve çok ağır hasar alması beklenen binalarda toplam 174 bin 296 kişinin yaşadığı belirlendi.

İSTANBUL DEPREMİ İÇİN EN RİSKLİ İLÇELER HANGİLERİ?

Olası İstanbul depremi için yüksek riskli ilçeler arasında ise Fatih, Bahçelievler, Küçükçekmece ve Bağcılar olarak sıralandı. Yapı stoku açısından değerlendirildiğinde;

Fatih ilçesinde yer alan 2 bin 83 adet bina, Küçükçekmece ilçesinde yer alan 1.240 bina, Bağcılar ve Bahçelievler ilçesinde yer alan 796 bina çok ağır hasar riskine sahip olarak belirlendi. Yine Büyükçekmece'de 6 bin 622, Fatih'te 3 bin 496, Küçükçekmece'de 2 bin 616 adet binanın ağır hasar alabileceği yönünde analiz yapıldı.

Konu hakkında değerlendirmede bulunan Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Vakfı Başkanı Haluk Sur vatandaşların acil olarak bu riski bilerek hemen kentsel dönüşüme başvuruda bulunmaları gerektiğini söyledi. Yunanistan'da yaşanan şiddetli depremden sonra gözler bir kere daha İstanbul'a çevrilmiş, fay hatlarında tetiklenme olup olmayacağı sorusu endişe yaratmıştı.