Bu Fiyatlarla Ev Sahibi Olmak Hayal Oldu! Yeni Nesil Kiracı Mı Kalacak?

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş tüm hızı ile devam ederken ev sahibi olmakta zorlaştı. Özellikle de fiyatlardaki yeni yükseliş yeni nesilin ev sahibi olmasını imkansız hale getirdi.
Bu Fiyatlarla Ev Sahibi Olmak Hayal Oldu! Yeni Nesil Kiracı Mı Kalacak?

Gayrimenkul sektöründe pandemi döneminde başlayan dalgalanma konut sektöründe büyük bir fiyat artışına neden oldu. Koronavirüs salgınının patlak verdiği ilk 3 ayda büyük bir hızla çekilen konut fiyatları sonrasında adeta büyük bir tsunami dalgasına dönüşmüş, konut fiyatlarına zam yağmuru başlamıştı.

Dün Knight Frank tarafından açıklanan küresel konut fiyat endeksi rakamlarına göre Türkiye dünya genelinde 3. çeyrekte ev fiyatlarının en çok arttığı ülke olurken konut fiyatlarına gelen zamlar vatandaşın ev sahibi olmasını zorlaştırdı. Özellikle de dar gelirli ve orta gelirli vatandaşların yükselen konut fiyatları ve kredi faiz oranları nedeniyle ucuz evlere olan erişimi zorlaştı.

YENİ NESİLLER İÇİN EV SAHİBİ OLMAK HAYAL OLDU, KİRACILIK DÖNEMİ BAŞLADI!

Yaşanan süreçte konut fiyatlarındaki artışa bağlı olarak konut sahipliği oranında düşüş ve kiracılıkta artış yaşanması beklenirken artan konut satış rakamlarına rağmen konut sahipliği oranının yükselmemesi de dikkat çekti. Gayrimenkul uzmanları Kasım ayında rekor kıran konut satış rakamlarında alımı dövizden ve altından çıkan yatırımcıların konut yatırımına bağladı.

Yani kiracılar ev satın almadı, evi olan kişiler ikinci ve üçüncü evlerini alarak konut yatırımı yaptı. Yaşanan süreçte yabancıların konuta olan talebinin artması da konut satış rakamını olumlu etkiledi ve satışları arttırdı. Artan konut talebi fiyatları daha da yukarı çekerken gelen zamlarla alt gelir grubu vatandaşın ev sahibi olması biraz daha zorlaştı. Yeni nesillerin fiyatların düşmemesi durumunda kiraca kalacağı uyarısı geldi.