Devletten Yeni Evli Çiftlere 55 Bin TL Destek!

Yeni evlenecek çiftler, konut hesabı ile 40 bin TL, çeyiz hesabı ile 15 bin TL olmak üzere toplam 55 bin TL devlet desteği alabilecek.
Devletten Yeni Evli Çiftlere 55 Bin TL Destek!

Yeni evlenecek çiftler, konut hesabı ile 40 bin TL, çeyiz hesabı ile 15 bin TL olmak üzere toplam 55 bin TL devlet desteği alabilecek.

Yeni torba yasa tasarısının içerdiği değişimler yasalaştığı takdirde, yeni evlenecek çiftler, devletin toplamda 55 bin lirayı bulan desteklerinden faydalanabilecekler. Böylece yeni evlenecek çiftler, konut hesabı ile 40 bin TL, çeyiz hesabı ile 15 bin TL olmak üzere toplam 55 bin TL devlet desteği alabilecek.

Devletten Yeni Evli Çiftlere 55 Bin TL Destek!

Toplamda 190 Milyon TL


Yeni evlenecek çiftlere verilecek olan çeyiz hesabı desteği, devlete ekstradan 64 milyon TL’ye mal olacak. Çeyiz hesabına ödenecek toplam bedel ise 190 milyon TL olacak. Konut yardımında ise bir sene içerisinde yaklaşık 10 bin kişinin sisteme kayıt yaptırması bekleniyor. Ayrıca, yasayla beraber tapu harçlarının maliyeti azalacak ve böylece kredi faizlerinin vatandaşa maliyeti de düşmüş olacak.

Devlet Desteğinden Nasıl Faydalanılır?


Konut yardımlarından faydalanmak için öncelikle banka şubelerine gidip TL cinsinden bir ‘’konut hesabı’’ açmak ve 3 yıl boyunca hesaba en az 250 TL yatırmak gerekiyor. Üst sınır ise 2 bin 500 TL olarak belirlenmiş. Hesaptaki paradan bir senede maksimum 2 defa çekim hakkı olmakla beraber devletin vatandaşa ödeyeceği para, toplam birikimin en fazla yüzde 25’i olabilecek. Devlet bu ödemeleri aylık veya 3 aylık ödemeler şeklinde gerçekleştirecek. Hesaptaki toplam paradan yılda en fazla 2 kere para çekimi mümkün. Çeyiz hesabı desteğinden faydalanmak için ise 27 yaşından küçük olmanız, Türk vatandaşı olmanız ve yapacağınız evliliğin ilk evliliğiniz olması gerekiyor. 18 yaşından küçüklere ise velileri tarafından bir çeyiz hesabı oluşturulabiliyor. Yeni evlenecek çiftler, bu kriterlere uydukları takdirde, ilk 3-4 senede yatırılan tutarın yüzde 10'u kadar destek alabiliyor. 4-5 sene içerisinde ise bu tutar yüzde 15'e çıkıyor ve 5 yıl veya daha uzun bir süre bankaya düzenli para yatıranlar yüzde 20'ye kadar devlet desteğinden faydalanabiliyor.

Diğer Detaylar


Torba yasa tasarısının yasallaşması ile yürürlüğe girmesi beklenen yeni düzenlemelerden, yeni evlenecek çiftler yararlanabilecek ve mart ayından itibaren destek, yeni biçimini alacak. Yeni evlenecek çiftlere verilecek olan toplam 55 bin TL devlet desteği ile önceden 15 bin TL olan üst limit 20 bin TL olacak. Çeyiz hesabına verilen destek ise yüzde 50 oranında artmış olacak ve toplamda 7 bin 500 TL olacak. Yeni evlenecek çiftler, desteklerin ikisinden de yararlanabilecek ve böylece toplamda 55 bin TL’ye varan bir destek alabilecekler.