İmar Barışı / Affı Uzatılacak Mı? Uzatıldı Kararı Her An Açıklanabilir!

İmar barışı son başvuru tarihi yaklaşırken imar affı için vatandaşın uzatma talebi devam ediyor. İmar barışı uzatıldı müjdesi her an gelebilir...
İmar Barışı / Affı Uzatılacak Mı? Uzatıldı Kararı Her An Açıklanabilir!

İmar barışı son başvuru tarihi yaklaşırken imar affı için vatandaşın uzatma talebi devam ediyor. İmar barışı uzatıldı müjdesi her an gelebilir...

İmar barışı son başvuru tarihi 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecek. Ancak hem hala başvuruda bulunmak isteyen çok sayıda kişi bulunması hem de başvuruda bulunmasına rağmen yapı kayıt belgesi ücreti ödemeyen binlerce kişi bulunması tarihin uzatılmasını zorunlu kılıyor.



İmar Barışı Boğaziçi Öngörünüm Yasası Meclisten Geçti!



Dün gece yapılan oturumun ardından Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclisten geçti. Yani sahil şeridi ve boğaziçi öngörünümü imar barışı kapsamına alındı.



Ancak kanunun onaylanması için Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor ki bu da 31 Aralık tarihine kadar kanunun yürürlüğe girmesini zorlaştırırken, onaylansa dahi vatandaşın imar barışı başvuru formu doldurarak yapı kayıt belgesi ücreti ödemesi için vakitleri kalmayacak.



Bu da imar barışının uzatılacağı anlamına geliyor. Bu noktada merak edilen konu herkes için mi imar barışı uzatma kararı verileceği yoksa sadece yeni kapsama giren bölgeler için mi başvuru süresinin uzatılacağı. Ancak yapılan tahminlere göre kesinlikle imar barışının uzatılacağı en azından imar barışı ödeme tarihi için uzatma kararı verileceği yönünde.



AK Parti Milletvekili İmar Barışı Uzatma Kararı Açıklaması!



Konu hakkında açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Mehmet Muş kendisine yöneltilen "imar barışı son başvuru tarihi uzatılacak mı?", "imar affı son ödeme tarihi uzatılacak mı?" sorularına yönelik olarak “Uzatılacak diye biliyorum ama teyit etmeye çalışıyorum” diyerek yanıt verdi.



Yapılacak olan yasal değişiklik ile imar barışı boğaz öngörünüm içinde kapsama alınacağını dile getiren Muş “ Süre uzatımıyla alakalı... Bu, yürütmenin bir konusu. Bakanı aradım, dönüş yapacak bana, uzatıp uzatmayacak mısınız meselesine bir cevap isteyeceğim kendisinden.



Fakat burada, dediğiniz gibi, yıl sonu geldi, dolayısıyla bakanlığın burada bir tasarruf kullanması gerekiyor ki vatandaşlar bundan faydalanabilsin, makul bir süre” açıklamasında bulunarak süre uzatma kararı çıkmasının ağır bir ihtimal olduğunu söyledi.



İmar Barışı Taksitlendirme Var Mı?



Bankaların kredi musluklarını kapatması yapı kayıt belgesi ödemesi için imar barışı kredisi çekmek isteyen kişilerin zorlanmasına neden oldu. Elinde nakit birikimi bulunmayan, bankadan da imar affı kredisi çekemeyen vatandaşlar imar barışı taksitlendirme imkanı istemişti.



Gelen "imar barışı taksitlendirme olacak mı?" sorusu üzerine ise AK Parti Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Mehmet Muş “Bakanlık bu konuda çalışıyor diye biliyorum.” açıklamasında bulunarak imar barışı taksitlendirmesi hakkında çalışmalar olduğunu dile getirdi.



AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk İmar Barışı Açıklaması



"7143 sayılı Kanun kapsamında borçlarını yapılandıran ancak, ödeme yapmayarak yararlanma hakkını kaybeden borçlulara borçlarını ödeme imkanı verilmektedir. 2960 Sayılı Boğaziçi Kanununda tanımlanan Boğaziçi öngörünüm bölgesi içerisinde belirlenen alanlarda yer alan taşınmaz maliklerinin de imar barışı kapsamında kayıt belgesinden faydalanmalarını sağlanmaktadır.



Yine, teklifle 6362 sayılı Kanun kapsamına girecek kooperatif birliklerinin niteliği belirtilerek, ilgili maddenin kooperatif merkez birliklerine ilişkin uygulama alanının daha açık hale getirilmesi suretiyle oluşması muhtemel tereddütlerin giderilmesi, anonim ortaklıkların belirlenmesinde söz konusu kooperatifler, kooperatif birlikleri ve kooperatif merkez birliklerinin bu ortaklıklar üzerinde sahip oldukları hakimiyetin ifade edilmesinde sermaye piyasası mevzuatı ile uyumlu terimlerin kullanılması ve satış hasılatı düşük olan anonim ortaklıkların kamu yararı bulunmadığı için kapsam dışında bırakılması sağlanmaktadır.



Yine, Katılım Bankalarının, ilave ana sermaye ve katkı sermaye niteliğindeki kira sertifikası ihracını gerçekleştirmesini fiilen imkansız hale getiren 6362 sayılı Kanunun 61. maddesinin üçüncü fıkrasının ikinci cümlesi ile dördüncü fıkrasında yer alan tedbirlerden muaf tutulmasına ve kira sertifikaları uygulamasının geliştirilmesine imkan sağlanmaktadır"



YAPI KAYIT BELGESİ ÜCRETİ ÖDEYEMEYENLER İÇİN: İmar Barışı Yapı Kayıt Belgesi Kredisi Veren Bankalar, En Uygun Kredi Hangi Bankada?



İmar Barışı Hatalı Beyan Düzeltme İşlemi Nasıl Yapılacak?



İmar Barışı Son Başvuru Tarihi İkinci Kez Uzatılacak Mı?



Sarıyer, Üsküdar, Beykoz Boğaz Öngörünüm Torba Yasa İle İmar Barışı Kapsamı İçine Alınıyor



TKGM İmar Barışı / İmar Affı Sık Sorulan Sorular ve Yanıtları!



Emlak365.com