Kentsel Dönüşümde Alarm Zilleri Çalıyor, Büyük İstanbul Depremi Yaklaştı!

Rant kavgaları ve imar sorunları nedeni ile deyim yerindeyse bir arpa boyu ilerlenemeyen kentsel dönüşüm çalışmaları çıkarılan imar barışı ile hızlandırılmaya çalışılıyor.
Kentsel Dönüşümde Alarm Zilleri Çalıyor, Büyük İstanbul Depremi Yaklaştı!

Rant kavgaları ve imar sorunları nedeni ile deyim yerindeyse bir arpa boyu ilerlenemeyen kentsel dönüşüm çalışmaları çıkarılan imar barışı ile hızlandırılmaya çalışılıyor. Yaşanan 4,3 şiddetindeki Çanakkale Depremi bölgede yaşanan sismik hareketliliği gözler önüne serdi.

Çanakkale Depremi, İstanbul Fay Hattını Etkiler Mi?

Çanakkale'nin Çan ilçesi merkez üslü deprem çevre illerde de hissedildi. Sabah saat 05.04 itibari ile yaşanan 4,3 şiddetindeki deprem sonrası uzmanlar bu depremin Büyük İstanbul Depreminin çok yakında meydana geleceği yönünde bir uyarı olduğunu iddia ettiler.

Kentsel Dönüşümde Alarm Zilleri Çalıyor, Büyük İstanbul Depremi Yaklaştı!

Büyük İstanbul Depremi Ne Zaman Olacak?

1999 yılında yaşanan ve ne yazık ki can kaybının yüksek olduğu Marmara Depremi sonrası uzmanlar o dönemde önümüzdeki 30 sene içerisinde büyük bir depremin İstanbul'u vuracağı yönünde tahminlerde bulunmuştu. Aradan geçen 19 senede bölgede irili ufaklı çok sayıda deprem yaşanırken deprem uzmanlarının kırılma beklediği fay hattı da yaşanan bu artçı sarsıntılardan olumsuz yönde etkilenmeyi sürdürüyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü’nden emekli olan Prof. Dr. Doğan Perinçek : “Bu depremi, bölgede 281 yıldır biriken enerjiyi boşaltacak bir deprem olarak düşünmüyorum. Geçen yıl Çan yakınında 2 kez 4.3’lük depremler oldu. Bu depremleri, 7 büyüklüğünde olması beklenen ana şokun habercileri, ayak sesleri olarak görüyorum. ‘7 büyüklüğündeki deprem ne zaman olur?’ diye sorarsanız; bunun cevabı belki 1 hafta, 1 ay ya da 1 yıl olabilir. " diyerek yaklaşan deprem hakkında uyarılarda bulundu.

Kentsel Dönüşümde Alarm Zilleri Çalıyor, Büyük İstanbul Depremi Yaklaştı!

İstanbul Depreme Hazır Mı?

Hayır, ne yazık ki İstanbul'un depreme hazır olduğunu söylemek mümkün değil. İstanbul'da hasarlı bina raporu alınmasına rağmen hala çeşitli sorunlar nedeni ile kentsel dönüşüme alınmayan çok sayıda yer bulunuyor. Özellikle de Fikirtepe kentsel dönüşümde İstanbul'un sınıfta kaldığı yerler arasında bulunuyor.

Yine olası bir depremden sonra toplanma yerleri olarak belirlenen alanların da imara açıldığı yönünde iddialar bulunması İstanbul'un hem depreme hem de deprem sonrasına hazır olmadığını ortaya koyuyor. Büyük İstanbul Depremi öncesi kentsel dönüşüm çalışmalarının acil olarak tamamlanması, deprem olması durumunda acil yardım senaryolarının çok iyi çalışılması, deprem sonrası halkın hızla toplanacağı deprem toplanma alanlarının oluşturulması acil olarak alınması gereken önlemler arasında bulunuyor. Kaynak: emlak365.com