Konut fiyatları yerle bir olacak! AK Parti'den kanun teklifi düğmeye basıldı ev sahipleri üzülecek

Konut fiyatları yerle bir olacak! AK Parti'den kanun teklifi düğmeye basıldı ev sahipleri üzülecek
Konut fiyatlarına hükümet müdahalesi geliyor! Ev fiyatları ucuzlayacak mı bakan bizzat açıkladı.

Konut fiyatları yerle bir olacak! AK Parti'den kanun teklifi düğmeye basıldı ev sahipleri üzülecek - Pandemi döneminde tüm dünyada konut fiyatlarında rekor yükselişler yaşanırken küresel piyasalarda konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülke Türkiye olarak ilk sırada yer almıştı.

Pandeminin ardından enflasyonda yaşanan yükseliş ile merkez bankaları kredi faiz oranlarında yükselişe gidince konuta olan talep azalmış, bu da diğer ülkelerde konut fiyatlarında düşüşe neden olmuştu. Ancak Türkiye'de hem kredi faiz oranlarında düşüş yaşanması hem de konuta olan talebin artması ile fiyatlarda rekor yükselişler yaşanmıştı.

KONUT FİYATLARINA MÜDAHALE GELİR Mİ, HAZİNE ARAZİLERİNİN ARZI EV FİYATLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Hem satılık hem de kiralık konut fiyatları için hükümetin müdahaleleri tüm hızı ile devam ederken konu hakkında bir açıklamada Bakan Özhaseki tarafından yapıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki arzın artması durumunda fiyatların düşeceğini belirterek "Epeyce bir arazi parselasyonu yaparak ve altyapısını hazırlayarak bunu arz etmemiz lazım.

konut-manseti.jpg

Şu anda birçok yerde artık müteahhitlik firmaları yüzde 50 ile çalışıyor. Bu çok büyük bir rakam. Bu inşaat maliyetlerini çok artırıyor, konut fiyatları yükseliyor. Bunun tersine dönmesi için o zaman bizim elimizdeki imkanları kullanmamız gerekiyor. Şu anda Milli emlak arazilerinin hepsi bizim bakanlığımızda. Çalışmaya başladık bile. Meclis açılınca ilk iş yeni bir yasa çıkaracağız. Yasada bu hazine arazileri de yer alacak" diyerek bu şekilde konut fiyatlarının aşağıya çekileceğini ifade etti.

2024 YILINDA KONUT FİYATLARI NE OLUR 2024'TE EV FİYATI DÜŞER Mİ?

Gayrimenkul uzmanları şu anda konut fiyatlarını arttıran en önemli etkenin arsa fiyatları olduğunu belirterek arsa maliyetinin düşürülmesi durumunda ev fiyatlarında da düşüş yaşanacağını ifade ettiler. Konut arzının artması ve arsa maliyetlerinin düşmesi durumunda bu yıl sonundan itibaren konut fiyatlarında kademeli düşüşün yaşanabileceği ifade edildi.