Tarih Tekerrür Etti, Mudanya Şato Evler Burj Al Babas Projesi Yine Konkordato İlan Etti

2011 senesinde yapımına başlanan ve bölge halkı tarafından şato evler konut projesi olarak anılan Burj Al Babas konut projesi bir kere daha konkordato ilan etti.

Tarih Tekerrür Etti, Mudanya Şato Evler Burj Al Babas Projesi Yine Konkordato İlan Etti

Bolu'nun en büyük konut projeleri arasında yer alan ve yapımına ilk olarak 2011 senesinde başlanan Burj Al Babas Projesi bir türlü tamamlanamıyor. Şirket yaşadığı krizi atlatamayarak 2 sene önce konkordato ilan etmişti. Konkordato süresi dolmak üzereyken şirketten yeni bir atak dala geldi. 

Sarot Group şirketinin merkezinin İstanbul'dan Mudanya'ya taşıma kararı aldı. Şirket merkezinin taşınma işleminin ardından Mudurnu'da bir kere daha yapılan başvuru ile yeni konkordato kararı aldırdı. Şirkete konkordato onayının verilmesi ile 3 yeni komiser atanırken 3 aylık geçici süre de resmen başlamış oldu. 

BURJ AL BABAS MUDURNU ŞATO EVLER KONUT PROJESİNDE NELER OLUYOR?

Şirket bir kere daha konkordato kozunu masaya sürerken genel merkezin İstanbul'dan Mudurnu'ya taşınması ile 3 aylık ek konkordato süreci resmen yürürlüğe girmiş oldu. Bolu'nun Mudurnu ilçesinde toplam büyüklüğü 750 bin metrekare olan dev bir arazi üzerine kurulan projede 732 villa, AVM, otel ve 2 kongre merkezi inşa edilecekti. 

Tarih Tekerrür Etti, Mudanya Şato Evler Burj Al Babas Projesi Yine Konkordato İlan Etti

Projede en büyük kriz 2 sene önce başlamış 350 taşınmazı satın alan yabancıların ödemede sıkıntılar yarattığı belirtilerek borç ödeme krizi yaşanmıştı. Dubai, Bahreyn, Kuveyt gibi ülkelerden konut alan yabancıların seçimden sonra taksit ödemelerini yapmamaya başladıkları iddia edilmişti. 

Tarih Tekerrür Etti, Mudanya Şato Evler Burj Al Babas Projesi Yine Konkordato İlan Etti - Resim : 2

BURJ AL BABAS KONUT PROJESİ NE ZAMAN BİTECEK, TESLİM EDİLECEK?

Proje hakkında 2021 senesinin Kasım ayında açıklama yapan Sarot Termal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Yerdelen, projeyi en kısa sürede tamamlayarak hemen satışlara başlayacaklarını duyurmuştu. Yerdelen yaptığı açıklamasında “2022’in sonlarında doğru içindeki rezidans, 180 odalı otel, 2 kongre merkezini faaliyete sokacağız. Arkasından etap etap körfez ülkelerdeki Arap müşterilerimiz ve yurt içindeki müşterilerimize satış olacak. Aynı zamanda burası sağlık turizmine de hizmet edecek” diyerek 2022 yıl sonunu işaret etmişti. 

Tarih Tekerrür Etti, Mudanya Şato Evler Burj Al Babas Projesi Yine Konkordato İlan Etti - Resim : 3

O tarihte konkordato kararının değerlendiren Yerdelen koruma tedbir kararı olduğunu ve bir süre daha devam edeceğini, şirketin borçları nedeni ile malvarlığına bir şey olmaması için alındığını, borçlarının ise bitmek üzere olduğunu dile getirmişti.