Türkiye'de Konut Fiyatları Yüzde 15 Arttı

Konut üreticilerinin sürekli olarak inşaat fiyatlarına zam yapamadıkları ve satışlardan zarar ettikleri şikayetlerine rağmen Türkiye'de konut fiyatlarının arttığı ortaya çıktı.
Türkiye'de Konut Fiyatları Yüzde 15 Arttı

Konut üreticilerinin sürekli olarak inşaat fiyatlarına zam yapamadıkları ve satışlardan zarar ettikleri şikayetlerine rağmen Türkiye'de konut fiyatlarının arttığı ortaya çıktı. Hürriyet Emlak tarafından derlenen verilere göre konut fiyatları son 1 yıl içerisinde yüzde 15 oranında artış gösterdiği ortaya çıktı.

Türkiye'de Konut Fiyatları En Çok O İlde Arttı!

Konut fiyatları en çok artan iller sıralamasında en dikkat çekici nokta ise İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerin listenin ilk 5 basamağına girememesi oldu. Türkiye'de konut fiyatlarının en çok arttığı il Elazığ oldu. Elazığ konut fiyatları Mart 2017 ve Mart 2018 dönemi içerisinde yüzde 43 oranında değer kazanarak Türkiye'de son 1 senede konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilimiz olma başarısını gösterdi.Türkiye'de Konut Fiyatları En Çok Bu İllerde Arttı

Türkiye'de konut fiyatlarının en çok arttığı iller listesinde Elazığ'ın ardından konut fiyatlarının yüzde 41 oranında arttığı Çorum ikinci sırada yer aldı. Listenin üçüncü sırasında ise Mart 2017 - 2018 dönemleri arasında konut fiyatlarının yüzde 38 oranında değer kazandığı Sakarya yer aldı. Söz konusu dönemlerde konut fiyatlarının yüzde 37 oranında arttığı Edirne dördüncü ve yüzde 36 oranında artış yaşanan Zonguldak beşinci oldu.

İstanbul'da Konut Fiyatları Düştü

İstanbul'da ise konut fiyatlarında aynı dönemde yüzde 1 oranında düşüş yaşandığı görüldü. Mart 2017 döneminde ortalama metrekare fiyatları 4 bin 545 lira olarak uygulanırken Mart 2018 itibari ile fiyatların 4 bin 480 liraya gerilediği dikkat çekti.Ankara konut fiyatları ise aynı dönemde yüzde 21 oranında değer kazandı. Ankara'da Mart 2017 döneminde 1.711 lira olan ortalama metrekare fiyatları Mart 2018 döneminde 2.071 lira seviyesine yükseldi. İzmir'de ise konut fiyatlarındaki yıllık değişim oranı yüzde 31 olarak kayıtlara geçti. Hürriyet Emlak üzerinden verilen ilanlar dikkate alınarak yapılan analizlere göre Mart 2017 döneminde 2 bin 592 lira olan ortalama metrekare fiyatları Mart 2018 itibari ile 3 bin 397 lira civarına yükseldi. Kaynak: emlak365.com