Türkiye'den En Çok Araplar Konut Alıyor

Türkiye'den En Çok Araplar Konut Alıyor
Yapılan araştırmalara göre son 3 yılda Türkiye'de en çok konut satın alan ülke sıralamasında ilk 4 sırayı Araplar alıyor.

Yapılan araştırmalara göre son 3 yılda Türkiye'de en çok konut satın alan ülke sıralamasında ilk 4 sırayı Araplar alıyor.

2016 yılında başlayan AB ile yaşanan sürtüşmeler ve Rusya ile yaşanan gerilimin de turizme faturası ağır olmuştu. Bununla beraber Araplar'ın Türkiye'ye olan ilgisi çoğalmıştı. Araplar'ın ilgisinin artmasıyla birlikte konut satışlarında da artışlar yaşandı.

Son 3 Yılda Türkiye’den Konut Alan Ülkeler

Türkiye'den son 3 yılda en fazla konut alan yabancı ülkeler sıralamasında, ilk 4 sırayı Arap ülkeleri alıyor. Sıralama listesinin başında ise Irak yer alıyor.

İlk Sırayı Araplar Alıyor

Yapılan araştırma verilerine göre 2015-2017 yılları arasında Irak vatandaşları Türkiye'den 8 bin 909 konut satın aldı. 2015 yılına kadar zirvede yer almayan Iraklılar DAEŞ terörü sonrası Türkiye’de oturmaya karar verdi.

Listenin ilk sırasını Iraklılar alırken ikinci sırayı da Suudi Arabistan alıyor. Suudi Arabistan'ın yönetimi ile zaman zaman sürtüşmeler yaşasak da Türkiye'den en çok konut alan yabancılar arasında 2. sırada Suudi Arabistan yer alıyor. Türkiye'den konut alan Suudilerin sayısı son üç yılda 6 bin 107 olarak kaydedildi.
Listenin 3. sırasında ise Kuveyt vatandaşları yer alıyor. 2015 - 2017 yılları arasında 4 bin 672 Kuveytli, Türkiye'de konut sahibi oldu.

Listenin 4. sırasında ise Katar yer alıyor. Ülkelerin nüfusuna göre değerlendirildiğinde en fazla konut alan ülke Katar olarak kaydedildi. 2,5 milyon nüfusa sahip ülke vatandaşlarının Türkiye'de 4 bin 505'i konut sahibi. Yani bu demek oluyor ki her 500 Katarlı'dan biri Türkiye'de konut sahibi.

Listenin 5. sırasında ise Rusya yer alıyor. Rusya ile son 3 yılımızın 1,5 yılını krizle geçirmemize rağmen listenin 5. sırasında yer alıyor. Tatil için Türkiye'yi tercih eden 3 bin 860 Rusya vatandaşı, Türkiye'de konut sahibi olmuş.

Irak Zirvede

2017 yılının Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Temmuz aylarında en fazla konut alan yabancı ülke vatandaşları sıralamasında Iraklılar zirvede yer alıyor. Mayıs ve Haziran aylarında listenin en üst sırasında Suudi Arabistan yer alıyor. 2017 yılı boyunca 3sırada yer alan Kuveytliler yalnızca Mayıs ayında sırasını Rusya'ya kaptırıyor.

Iraklılar 2017 yılının ilk 7 ayında toplam bin 938 konut alırken, Suudiler ise bin 765 konutun sahibi oldu. Kuveytliler ise 2017 yılı Ocak-Temmuz tarihleri arasında Türkiye’den 940 konut satın aldı.

En Çok İstanbul Tercih Ediliyor

2017 yılı boyunca yabancıların ilgi gösterdiği şehir İstanbul oluyor.

2017 yılına ait satış raporlarına bakıldığında, ilk 2 hiç değişmiyor. Verilere göre hazırlanan liste sıralamasında ilk sıra İstanbul'un oluyor. İkinci sırada ise Antalya yer alıyor.

Yabancılara 2017 yılının Ocak-Temmuz döneminde İstanbul'dan 4 bin 10 adet konut, Antalya’dan ise 2 bin 477 konut satıldı.

Listenin 3. Sırasında ise 804 konut satışıyla Bursa yer alıyor. Listeyi sırası ile Trabzon, Yalova, Sakarya, Ankara ve Aydın izliyor.