Yatırım Amaçlı Ev Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususları haberimizde sizin için paylaşıyoruz.
Yatırım Amaçlı Ev Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususları haberimizde sizin için paylaşıyoruz.

Yatırım amaçlı ev almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken hususlardan bir tanesi de alınacak gayrimenkulün ulaşım ağlarına yakınlığı ve sunduğu kolaylıklar.

Son dönemlerde ulaşım için büyük yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımlar da gayrimenkul fiyatlarında artışa neden oluyor.

Ulaşım Yatırımlarına Dikkat Edin

3. Köprü, Osmangazi Köprüsü, Çanakkale Köprüsü, İzmir Otoyolu, hızlı trenler, metrolar, havalimanları gibi yapılan ulaşım projeleri konut fiyatlarını da beraberinde arttırıyor. Bu nedenden dolayı yatırım yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli bir konu ulaşım yatırımları oluyor.

Yatırım yapmak isteyenlerin ilk amacı kar etmektir. Fakat son yıllarda gayrimenkul fiyatları yeterince artış göstermiyor. Bunun nedeninin yüksek fiyatlar olduğunu söyleyenlerin yanı sıra bu durumun geçici bir durum olduğunu belirten uzmanlar da bulunuyor.

Ulaşım Araçlarının Olması İle Fiyatlar Artıyor

Fakat yatırım yapmak isteyen vatandaşların en fazla tercih ettikleri yatırım aracı bu duruma rağmen gayrimenkul oluyor.
Yatırım amaçlı alınan gayrimenkullerde ilk sırayı ulaşım alıyor. Gayrimenkulün alınacağı bölgede metronun bulunması, otobana yakın olması ulaşımı kolaylaştıracağı için o bölgede bulunan gayrimenkul fiyatlarını arttırıyor.

Ulaşım yatırımlarının projeleri artmaya başladıkça gayrimenkul fiyatları da yavaş yavaş artmaya başladı. Son 2 yıldır en büyük fiyat artışları hem İzmir Otoyolu hem de Çanakkale Köprüsü nedeniyle Marmara’nın güney kısmında yaşandı.

Gayrimenkul fiyatlarının en fazla artış gösterdiği iller arasında, Çanakkale, Balıkseir ve Bursa yer alıyor.
Özellikle Bursa ve Balıkesir’de otobanın geçeceği yerlerdeki artış Türkiye ortalamasının 2 katına çıktı. Özellikle İstanbul’a yakın olması nedeniyle Arap turistler bu bölgeye akın etti.

Ulaşım Kolaylığı Olan Yerler Daha Değerlendi

Yapılan ulaşım yatırımları arasında yapılan yeni metro hatlarının yanı sıra, otoban ve köprüler de yer alıyor. İstanbul'da en çok değerlenen yerler arasında metro çalışmalarının olduğu yerler oldu.

İlk Tercih Ulaşım

Ev kiralamak ya da almak için ilk sırayı ulaşım kolaylıkları alıyor. İstanbul'un merkezinde eski bakımsız evlere 1500 TL ile 2000 TL arasında kira öderken, şehir dışına yakın sosyal donatılara sahip bakımlı evler için 1500 TL'ye kiracı bulunamıyor. Bu nedenden dolayı ulaşımın kolay olduğu ve metronun yakın olduğu bölgelerde konutlar daha çok değer kazanıyor.

Ev almak isteyenler şuan yeni yapılan metro projelerini takip ediyor ve yakın bölgelerde ev almak istiyor. Yatırım amaçlı düşünülen gayrimenkul alımı için ulaşım ağlarına dikkat edin.

Ev almak istediğiniz bölgenin ulaşım planlarına bakarak ev almanız akıllıca bir karar olacaktır.