Emlak Katılım Bankası Konut Stoku İçin Fon Kuracak Mı?

Türkiye'de konut stoku tartışmalara neden olurken gözler yeniden Emlak Katılım Bankası'na çevrildi. Emlak Katılım Bankası konut stoku fonu kuracak mı?

EMLAK HABERLERİ 22.07.2019 - 08:47 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Türkiye'de konut stoku tartışmalara neden olurken gözler yeniden Emlak Katılım Bankası'na çevrildi. Emlak Katılım Bankası konut stoku fonu kuracak mı?

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün tarafından yapılan açıklamalar gündeme adeta bomba gibi düştü. İnşaat sektörünün sırtında adeta kambur gibi duran konut stoku sorunu açıklamalar sonrası yeniden tartışma yaratırken gözler Emlak Katılım Bankası tarafından yapılacak olan açıklamaya çevrildi. Emlak Katılım Bankası Konut Stoku Fonu Kuracak Mı?AA haber ajansının canlı yayınına katılan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün yapmış olduğu açıklamasında "Türkiye'nin yıllık ihtiyacı 900 bin konut, eldeki konutlar 2-3 senede rahatlıkla çözülebilir.Konutlar fon tarafından alınırsa sorun çözülmüş olacak. Fonu, Emlak Katılım oluşturabilir" açıklaması ile konut stoku sorununu yeniden gündeme taşımıştı. Emlak Katılım Bankası Başkanı Deniz Aksu'da daha önce yapmış olduğu açıklamada benzer bir çalışma yürüttüklerini duyurmuştu. Kurulacak olan yeni fon ile satılmayan sıfır konutlar Emlak Katılım Bankası tarafından özel bir fon kurularak fona devredilecek ve ardından vatandaşa satılacak gibi görünüyor. Konut Stoku Fonu Nedir? Vatandaşa Faydası Olacak Mı?Emlak Katılım Bankası tarafından kurulması planlanan fon inşaat firmaları tarafından üretilen ancak satılamayan sıfır konutları kapsayacak. Emlak Bankası konut stoku fonu ile bu satılamayan konutları inşaat firmalarından satın alarak kuracağı özel fona devredecek. İndirimli fiyatlarla satın alınan konutlar kurulacak olan havuz fonu üzerinden vatandaşa uygun fiyatlarla uzun vadelerle taksitle satılacak. Vatandaşın karı konut kredisi kullanmadan taksitle konut satın alma fırsatı yakalamak olacak. Ancak Türkiye'de satılamayan konutların yüksek fiyatlı ultra lüks ve lüks konut projelerinden oluşması bu konutların alt gelir ve orta gelir grubu vatandaşlar tarafından satın alınamayacağı endişesi oluşmasına neden oluyor. Emlak Bankası tarafından sorunun çözümü için 120 ay vade yerine 240 ay vade sunulması halinde taksitlerin düşmesi ile daha fazla kişiye hitap etmesi sağlanabilir gibi gözükse de vatandaşın Emlak Katılım Bankası'ndan beklentisi konut sınırlaması olmaksızın tüm konutları kapsayan genel bir konut kredisi kampanyası düzenlenmesi. Yani sıfır konut ve ikinci el konut kredisi gibi bir sınırlama olmaksızın vatandaşın kendi özgür iradesi ile bütçesine göre belirlediği evi satın almak için 0.98 faiz oranı ile konut kredisi çekmek. Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZFacebook kapalı konut kredisi haberleri grubumuz için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZ Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@