Emlak Konut GYO'dan Konut Fiyatlarını Düşürecek Kritik Hamle! Ev Fiyatları Ucuzlayacak Mı?

Yükselen konut fiyatlarına Emlak Konut darbesi geliyor. Emlak Konut GYO konut üretimini hızlandıracak hamle ile konut arzını arttırarak ev fiyatlarının düşmesini sağlayacak. Ev fiyatları düşecek mi?

Emlak Haberleri 06.12.2021 - 11:33 06.12.2021 - 11:33 Gülcan Özer

Türkiye'nin emlak sektöründeki en büyük markalarından biri olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı GYO konut üretimini hızlandırmak için elini taşın altına koyma kararı aldı. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli tarafından yapılan çağrı ile elinde dönüşüm yapmak için veya yeni proje geliştirmek için projesi, kat karşılığı sözleşmesi veya yapı ruhsatı olan üreticilere ortaklık teklif edildi. 

Gedikli yapmış olduğu çağrı ile üretimi ve istihdamı arttırmak amacı ile işbirliği çağrısı yaparken son dönemde düşen konut arzının arttırılması ile ev fiyatlarının da düşürülmesi amaçlanıyor. Talebin arttığı dönemde konut üretiminin azalması ile hem satılık hem de kiralık ev fiyatları cep yakmaya başlamıştı. Yapılacak olan yeni konutlar ile ev fiyatlarında da kademeli düşüş bekleniyor. 

EMLAK KONUT SAHAYA İNİYOR! EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ?

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Hakan Gedikli tarafından yapılan açıklama ile konut üretimini hızlandırmak için yeni formül sunuldu. Gedikli yapmış olduğu açıklama ile "Elinde dönüşüm yapmak için veya yeni proje geliştirmek için projesi, kat karşılığı sözleşmesi veya yapı ruhsatı olan üreticiler bize veya yine bu sektörde faaliyet gösteren iştirakimiz Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi (EPP) şirketimize başvuru yapabilirler" diyerek yıllardır elde etmiş oldukları birikimi paylaşmak istediklerini söyledi. 

emlak konut hakan gedikli-1

Konut üretimini arttırmayı amaçladıklarını belirten Gedikli orta ve küçük ölçekli işletmeleri harekete geçireceklerini, proje geliştirmeden satışa kadar her alanda destek sağlayacaklarını dile getirdi. 

emlak konut yeni proje açıklaması

2022'DE EV FİYATLARI NE OLACAK, KONUT FİYATLARI DÜŞER Mİ?

Emlak Konut GYO olarak şu anda büyük konut üreticileri ile gelir paylaşımı modeli ile konut ürettiklerini belirten Gedikli yeni projede bu sisteme küçük ve orta ölçekli yatırımcıları da dahil edeceklerini belirterek "Böylece üretimdeki yavaşlama sorunu çözülecek. Konut üretimi hızlandığında da arz-talep dengesi yerine oturacak. Son yıllarda arzın az, talebin fazla olması fiyatlarda artışa yol açtı. Bu noktada yeni projelerin piyasaya sunulması fiyatların daha gerçekçi artmasına zemin hazırlayacak" diyerek arz arttıkça konut fiyatlarında normalleşme yaşanacağını dile getirdi. Konut fiyatları özellikle de pandemi döneminde konut üretiminin azalması ile cep yakmaya başlamıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@