Emlak Piyasası Sallandı! Evergrande Krizinde Yeni Perde: Hükümete Acil Yardım Talebi İletildi

Bir süredir borç ödeme krizi ile gündeme gelen Çinli gayrimenkul devi Evergrande krizinde yeni perde açıldı. Dev şirket hükümetten acil yardım talebinde bulundu!

Emlak Haberleri 04.12.2021 - 00:27 04.12.2021 - 00:27 Gülcan Özer

Çin'in en büyük gayrimenkul geliştirme şirketi olan Evergrande bir süredir borç ödeme krizi ile karşı karşıya bulunuyordu. Şirket bir önceki kupon ödemesini son ödeme gününün bitmesine saatler kala hesaplara yatırarak son saniyede temerrüde düşmekten kurtulmuştu. 

Yapılan ilk ödemenin ardından gözler şirketin Aralık ayında yapacağı yeni kupon ödemelere çevrilmiş, şirketin sahibi olan Evergrande Group Başkanı Hui Ka Yan şahsi hisselerini satışa sunarak nakit para krizini çözmeye çalışmıştı. Süreçte küresel emlak piyasasını sallayan bir son dakika gelişmesi yaşandı. 

EVERGRANDE KRİZİ SON DAKİKA: YEREL HÜKÜMETTEN ACİL YARDIM TALEP EDİLDİ!

Son derece büyük bir borç yükü altında bulunan Evergrande krizi, tüm dünyada yeni bir Lehman Brothers depremi yaratacağı endişesi ile yakından takip ediliyordu. Çinli hükümet temsilcileri şirketin kendi borç krizini kendi kaynakları ile çözme talimatı vermişti. 

Kasım ayı ödemelerini son saatler içerisinde yapan şirket için gözler Aralık ayı ödemelerine çevrilmişti. Süreçte Evergrande Group Başkanı Hui Ka Yan sonunda korkulan açıklamayı yaptı ve yerel hükümetten acil kodu ile yardım talep etti. 

Evergrande'nin talebi üzerine Guangdong eyaleti yetkilileri, şirketin risk yönetimini denetlemek ve iç kontrollerini güçlendirmek için çalışma grubu oluşturulacağını duyurdu. Evergrande'nin piyasaya 300 milyar dolardan fazla borcu olduğu, bu borçların ödenemesi durumunda tüm küresel piyasaları tetikleyecek ve büyük bir finansal yıkıma neden olabilecek küresel borç krizi yaşanması riski bulunduğu belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@