Emlak uzmanı Özelmacıklı açıkladı: Bugüne kadar fark hiç bu kadar açılmamıştı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan temmuz ayına ilişkin konut satış verileri hakkında emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı değerlendirmelerde bulundu.

EMLAK HABERLERİ 20.08.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan temmuz ayına ilişkin konut satış verileri hakkında emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de son zamanlarda yaşanan konut hareketliliğinin ardından Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ayına ilişkin konut satış verilerini açıkladı. Konut kredisi faiz indirimlerinden önce gerçekleşen konut satışlarını emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı değerlendirdi.KONUT SATIŞLARI UMUT VERİCİHaziran ayında Türkiye genelinde  gerçekleştirilen konut satışlarının 61 bin 355 adet iken bu ay rakamın yüzde 67 artış ile 102 bin 236 adete ulaştığını açıklayan emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, konut satışlarının umut verici olduğunu dile getirdi.ARTIŞ DEVAM EDİYOR"Temmuz ayındaki satışlarda yaşanan düşüş özellikle konut kredisi faiz oranlarına bağlı olarak aşağıda kaldı.” Diyen Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Bir önceki ayda kredi oranlarının yaklaşık yüzde 2 seviyesinde kalması nedeniyle ipotekli satışlarda da yüzde 57 oranında bir düşüş yaşandı. Bu da genel satışların sayısını düşürmüş oldu. Bu noktada ivme yabancılara satışta artış göstermeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.İLK SATIŞ İLE İKİNCİ EL SATIŞ ARASINDAKİ FARK İLK DEFA BU KADAR AÇILDIAyrıca Özelmacıklı, "Örneğin bir önceki ay yani Haziran ayında Türkiye genelinde yapılan konut satışları 61 bin 355 adet iken bu ay rakam yüzde 67 artış ile 102 bin 236 adete ulaştı. Bu ayın rakamları ilk 6 ayın ortalaması olan 84 bin 299 satışın çok çok üzerinde bulunuyor" dedi."Uzun zamandır özellikle ilk satış ile ikinci el satış farkı bu kadar açılmamıştı.” Açıklamasında bulunan Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Temmuz ayında ilk satış rakamları 38 bin 931 iken, ikinci el satış rakamları 63 bin 305 adete ulaştı.Bu durum özellikle müteahhit satışlarından ziyade 2. el piyasanın da hareketlendiğini bize gösteriyor" ifadelerini kullandı. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@