Emlak Vergisi İkinci Taksit Son Ödeme Tarihi Açıklandı!

Emlak vergisini taksitle ödemek isteyen kişiler için ikinci taksit ödeme dönemi başladı. Peki, emlak vergisi ikinci taksit ödeme tarihi ne zaman dolacak?

Emlak Haberleri 15.11.2019 - 14:56 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Emlak vergisini taksitle ödemek isteyen kişiler için ikinci taksit ödeme dönemi başladı. Peki, emlak vergisi ikinci taksit ödeme tarihi ne zaman dolacak?

Emlak vergisi ikinci taksit ödeme tarihi 1 Kasım - 31 Kasım tarihleri olarak uygulanıyor. Kasım 2019 emlak vergisi ikinci taksit ödemelerinde 30 Kasım tarihinin hafta sonuna denk gelmesi nedeni ile son ödeme tarihi 2 Aralık 2019 tarihine uzatıldı. Emlak Vergisi Tespitleri Gerçeği Yansıtmıyor! Konu hakkında açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Emlak vergisi tapu harçlarından, veraset ve intikalden vergilerine, konut teslimlerindeki KDV oranlarından, emsal kiralardan tapu harçlarına kadar birçok kalemi etkilemektedir.Emlak vergisi büyükşehirlerde ise yüzde 100 artırımlı uygulanıyor. Yeni inşa edilen bina veya binaların vergisi ise arsasının veya arsa payının vergisinden de az olamıyor. Bu hüküm binaların inşalarının sona erdiği yılı takip eden bütçe yılından itibaren dört yıl uygulanıyor.Ülkemizde emlak vergisi tespitleri gerçeği maalesef yansıtmıyor. Burada değer haritaları üzerinden kalıcı bir çözüme ihtiyacımız var. Özellikle takdir komisyonlarının 4 yılda toplanması, cadde ve sokak değerlerinin doğru tespit edilememesi adil bir vergilendirme sağlayamıyor.Şerefiye farklı, yapının iskanlı olması, enerji kimlik seviyesi gibi birçok kriter dikkate alınacak şekilde düzenlemeler yapılmalıdır. Tapu daireleri ile belediyeler arasında entegrasyon sağlanmalı. Beyanname sistemleri artık e-devlet üzerinden verilebilmelidir" diyerek gerçek değer tespiti konusunda yaşanan sıkıntıları iletti. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@