Emlak Vergisi Nedir, Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi kişilerin sahip oldukları taşınmazlar sebebi ile devlete belirli oranlarda ödemek durumunda oldukları yıllık vergi türüdür. Emlak vergisi nasıl ödenir?

Emlak Terimleri 29.05.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Emlak vergisi kişilerin sahip oldukları taşınmazlar sebebi ile devlete belirli oranlarda ödemek durumunda oldukları yıllık vergi türüdür. Emlak vergisi nasıl ödenir?

Emlak vergileri sabit menkul kıymet değeri üzerinden alınır dolayısıyla emlak vergisinin değeri ancak söz konusu taşınmazın değeri değişirse veya örneği çok rastlanmamakla beraber devlet tarafından belirlenen emlak vergisi oranları değişirse değişir.Diğer yandan emlak vergisi kişilerin gelirine veya maddi durumuna bağlı bir vergi değildir, aynı zamanda dolaylı bir vergi de değildir ve emlak beyanı üzerinden kişilerden doğrudan tahsil edilir.Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?Emlak vergisi herhangi bir vergi dairesinden veya artık e devlet uygulaması içinde yer alan e vergi dairesi sayfası aracılığı ile gayet kolay ödenebilmektedir. Diğer yandan aynı uygulamalar üzerinden kişiler TC kimlik numaraları ile rahatlıkla emlak vergisi sorgulama ekranları üzerinden vergi borçlarını sorgulayabilir veya beyanda bulunup emlak vergilerini ödeyebilirler.Emlak vergileri devlet tarafından taksitle tahsil edilmez ancak günümüzde birçok bankanın kendi uygulamaları aracılığı ile de ödenebilen emlak vergisi bankalar tarafından zaman zaman taksitle tahsil edilmektedir.Emlak vergisi diğer yandan aslında tamamen beyana dayalı bir vergi türüdür. Emlak vergisinde esas olarak alınan emlak vergisi beyannamesinde vatandaşların devlete beyan ettiği taşınmaz değeridir.Emlak Vergisi Hesabı Nasıl Yapılır?Emlak vergileri devlet tarafından büyük şehir ve büyük şehir dışı ve bunun dışında konut ve arsa olarak bölümlere ayrılmıştır. Bilhassa emlak vergisi hesaplama konusunda taşınmasın bulunduğu yerin büyükşehir sınırlarına girip girmediğine dikkat edilmelidir.Şayet büyük şehir sınırlarına giren bir konut söz konusu ise bunu emlak vergisi beyan edilen değerin binde 2 si olarak alınırken şayet konut büyük şehir sınırları dışında bir yerde ise o zaman emlak vergisi binde 1 e düşer.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@