Emlak vergisi ödemelerinde son tarih yaklaşıyor! Gecikme faizi ödemek istemeyenler dikkat

2022 yılı emlak vergisi 1. taksit ödemeleri için son ödeme tarihi 31 Mayıs. Bu tarihe kadar vergi borcu olanların borçlarını ödemeleri gerekiyor.

Emlak Haberleri 04.05.2022 - 14:55 04.05.2022 - 14:55 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Emlak vergisi ödemeleri için verilen sürenin önemli bir kısmı geride kaldı. 2022 yılında vergi borcu olanlar için normal ödeme süreci mayıs ayı sonunda dolacak. Bu tarihe kadar ilk taksit ödemelerini yapanlar gecikme faizi ödemeyecekler. Ancak borçlarını ödemeyenler için sürenin dolmasının ardından gecikme faizi işleyecek. İşte söz konusu ödemeler için detaylar. 

GECİKME FAİZİ ÖDEMEMEK İÇİN SON BAŞVURU TARİHİNİ KAÇIRMAYIN

Emlak vergisi ödemeleri Mart ayı başından itibaren başladı. Kendisine ait evi, arsa, işyeri ve benzeri gayrimenkulü olan ve muafiyet kapsamı dışında yer alan herkesin ödeyeceği emlak vergisi ödemeleri için son tarih ay sonu. Mayıs ayının son gününe kadar devam edecek ödemelerde 31 Mayıs Salı günü sona erecek. 

Ödeme yapacak olanlar vergi borçlarını belediyelerin vezne bölümünden yada belediyelerin online işlemler sayfasından ödeyebilirler. Emlak vergisi ödemeleri için belediyelerin web siteleri ziyaret edilebilir. Eğer online olarak ödeme hizmeti sağlanıyorsa kredi kartı ile çok kısa ve kolay şekilde online ödeme yapılabilir. 

Kimler Emlak Vergisi Ödemeyecek?

Emlak vergisi ödemeleri bazı kesimler için muaf tutulmuştur. Gelir durumu ve vatandaşların özel durumlarına göre sağlanan muafiyet hakkı temel olarak aylığı dışında geliri olmayan emekliler, geliri olmayanlar, şehit yakınları, engelli vatandaşlar, gaziler, vefat eden emekli, gazi, engelli yakınları brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek konutları için sağlanır. 

Ne kadar ödeme yapılacağına ilişkin detaylar belediyenin emlak birimi üzerinden öğrenilebilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@