Emlak Vergisi Ödeyenler Dikkat! 5 Yıl Geriye Dönük Ödediğiniz Vergiyi Geri Alabilirsiniz

Emlak vergisi ödemeleri için yeni takvim işlemeye devam ederken pek çok kişi emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen bu ödemeyi yapıyor! Emlak vergisi ödemesinden muaf olmasına rağmen bundan habersiz olarak ödeme yapan binlerce kişiye müjdeli haber geldi.

Emlak Haberleri 09.04.2019 - 14:06 15.07.2021 - 00:16 Serhat Karaman

Emlak vergisi ödemeleri için yeni takvim işlemeye devam ederken pek çok kişi emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen bu ödemeyi yapıyor!

Emlak vergisi ödemesinden muaf olmasına rağmen bundan habersiz olarak ödeme yapan binlerce kişiye müjdeli haber geldi. Ödemiş olduğunuz fazla emlak vergisi tutarını geriye dönük 5 yıllık tahsil etme hakkınız bulunuyor. Bunun için tek yapmanız gereken hemen başvuruda bulunarak ödemiş olduğunuz parayı talep etmeniz. Emlak Vergisi Muafiyeti Nedir?1319 sayılı kanun kapsamına giren ve aranılan şartları taşıyan kişilerin zorunlu emlak vergisi ödemelerinin dışında tutulmasına emlak vergisi muafiyeti adı verilmektedir. Aranılan kriterlere sahip olan kişiler emlak vergisi ödemekle yükümlü olmadıkları gibi geçmiş döneme ait yatırmış oldukları emlak vergisi ödemelerini de geri alma hakları bulunmaktadır.Kimler Emlak Vergisi Öder?Türkiye sınırları içerisinde taşınmazı bulunan ve emlak vergisi muafiyeti hakkında yararlanamayan herkes emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Emlak vergisi ödemelerinin mutlaka belirlenen tarihler içerisinde yapılması gerekiyor. Aksi durumda kişi gecikmeye düştüğü için yüzde 1,40 oranında emlak vergisi gecikme faizi ödemekle yükümlü kalıyor. Bu nedenle taşınmaz sahiplerinin emlak vergisi ödeme tarihi duyurularını yakından takip etmeleri gerekiyor.Kimler Emlak Vergisi Ödemez?Tüm vergi türlerinde olduğu gibi emlak vergisi içinde de bazı muafiyetler uygulanmaktadır. Emlak vergisi muafiyeti 2018 yılında da uygulanmakta olup bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin emlak vergisi muafiyet dilekçesi yazarak bağlı oldukları belediye üzerinden başvurularını gerçekleştirebiliyorlar. Peki, kimler emlak vergisi ödemez?Aşağıda yer alan emlak vergisi muafiyeti şartları için uygun olan kişiler emlak vergisi ödemeyen kişiler arasında yer almaktadır. Bu şartlar;Söz konusu konutun 200 metrekareden daha küçük olması ve bu haktan yararlanacak olan konut sahibinin kendi adına kayıtlı başka bir taşınmazı bulunmaması kaydı ile hiçbir geliri olmayan kişiler, ev hanımları, şehit yakınları, gaziler ve emekliler emlak vergisi ödemiyorlar.Ancak kişinin bunu taşınmazın adres olarak kayıtlı olduğu belediyede yer alan tapu dairesine giderek verdiği dilekçe ile beyan etmesi gerekiyor. Yine bu kişinin daha önceden ödemiş oldukları emlak vergisi varsa fazla ödenen emlak vergisi geri alınabiliyor. Emlak Vergisi Muafiyet Dilekçesi 2019Emlak vergisi muafiyet kanunu ile bu hakkı elde eden ve yukarıda yazılı kriterleri taşıyan kişiler söz konusu taşınmazın sınırları içerisinde yer alan belediyeye emlak veriisi muafiyet dilekçesi ile başvuruda bulunarak öncelikle muafiyet hakkından yararlanıyorlar. Ardından yine belediyeye başvuruda bulunarak geriye dönük en fazla 5 yıllık ücret için geri ödeme talebinde bulunuyorlar. Yani muafiyet hakkı olmasına rağmen emlak vergisi ödeyen kişiler bu tutarı belediyeden 5 yıla kadar geriye dönük olarak talep etme imkanına sahip bulunuyor.Her türlü görüş, soru ve öneriniz için hukuk@emlak365.com a mail atabilirsiniz...Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@