Emlak Vergisi Ödeyenler, Ödeyecekler Dikkat: O Parayı Geri Alabilirsiniz!

Emlak vergisi son ödeme tarihi için geri sayım başladı. Emlak vergisi 2.taksit son ödeme tarihi Pazartesi günü dolacak. Emlak uzmanları uyardı! Pazartesi gününe kadar başvuruda bulunan kişilere muafiyet hakkı bulunuyorsa ödediği paralar geri ödenecek!

EMLAK HABERLERİ 01.12.2019 - 08:54 15.07.2021 - 00:12 Emlak 365

Emlak vergisi son ödeme tarihi için geri sayım başladı. Emlak vergisi 2.taksit son ödeme tarihi Pazartesi günü dolacak. Emlak uzmanları uyardı! Pazartesi gününe kadar başvuruda bulunan kişilere muafiyet hakkı bulunuyorsa ödediği paralar geri ödenecek!

Belediyelerin tahsil ettiği vergiler arasında yer alan emlak vergisi için 2. taksit son ödeme tarihi yaklaştı. Emlak Vergisi 2.Taksit Son Ödeme Tarihi Ne Zaman Dolacak?Emlak vergisi ikinci taksit ödeme tarihleri her sene Kasım ayı içerisinde gerçekleştiriliyor. 1 Kasım itibari ile başlayan ödemeler Kasım ayının son iş günü ile bitiyor. Ancak bu sene Kasım ayının son iş gününü hafta sonu tatiline denk gelmesi nedeni ile ödeme tarihi ilk iş günü olan 2 Aralık 2019 Pazartesi gününe uzatıldı. Yani Emlak Vergisi 2019 ikinci taksit son ödeme tarihi 2 Aralık Pazartesi günü sona erecek. 2 Aralık 2019 Pazartesi günü mesai bitimi ile beraber emlak vergisi borcunu ödemeyen kişiler cezalı duruma düşecek ve emlak vergisi gecikme cezası ödeyecek. Kimler Emlak Vergisi Öder, Kimler Emlak Vergisi Ödemez? Emlak Vergisinden Muafiyet Şartları! Sahip olduğu evi 200 metrekare ve altında olan ve bir evi olan geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları, işi olmadığını belgeleyen işsizler ve sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisinden muaf tutuluyor. Bu kişilerin dışında kalan taşınmaz sahibi olan herkes ise emlak vergisi mükellefi olarak kabul ediliyor. Yani emlak vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. Emlak vergisi muafiyet şartları ise geliri olmadığını belgelemek ve sahip olduğu taşınmazın büyüklüğünün 200 metrekareyi aşmaması olarak sıralanıyor. Geriye Dönük 5 Yıllık Emlak Vergisi Nasıl Geri Alınır? (Emlak Vergisini Geri Alma)Emlak vergisi muafiyet hakkı olmasına rağmen bunu bilmediği için belediyeye vergi ödemeye devam eden kişilere ise ödedikleri fazla para geri iade ediliyor. Emlak vergisi tutarını iade almak için dava açmaya gerek bulunmuyor. Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen bunu bilmeyerek emlak vergisi ödeyen kişilerin yukarıda yer alan dilekçe örneği ile taşınmazın bağlı olduğu belediyeye başvuruda bulunması ve muafiyet hakkı olduğunu ibraz etmesi yeterli oluyor. Emlak Vergisi İade Dilekçesi Örneği! ... Belediyesi Emlak Dairesi BaşkanlığınaBelediyeniz sınırları içerisinde yer alan .... adresinde bulunan taşınmazım için ödemiş olduğum emlak vergisi tutarının geriye dönük olarak ... (en fazla 5 yıl olarak yazılabilmektedir) yılık olarak hesaplanarak tarafıma iade edilmesini talep ederim. Saygılarımlaİsim SoyisimTarihİmza EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@