Emlak Vergisinden Muaf Olan Milyonlarca Kişi Bundan Habersiz Vergi Ödüyor!

Emlak vergisi ödemeleri Kasım ayı sonu itibari ile biterken emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen milyonlarca kişinin bu vergiyi ödediği ortaya çıkardı.

Emlak Vergisinden Muaf Olan Milyonlarca Kişi Bundan Habersiz Vergi Ödüyor!

Emlak vergisi ödemeleri Kasım ayı sonu itibari ile biterken emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen milyonlarca kişinin bu vergiyi ödediği ortaya çıkardı.

Milliyet Gazetesi tarafından yapılan habere göre emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen milyonlarca kişinin bu vergiyi ödemeyi sürdürdüğü ortaya çıktı.Konu hakkında açıklamalarda bulunan Harita Yüksek Mühendisi Uğur Örs, 25 milyon ev sahibini ilgilendiren emlak vergisi ödemeleri yapan kişilere tanınan emlak vergisi muafiyeti hakkı için dikkat çekici uyarılarda bulundu.Emlak Vergisi Muafiyeti Hakkından Kimler Yararlanabilir?Emlak vergisi muafieti hakkında açıklamada bulunan Örs "Buna rağmen vergi borcu çıkarılan veya vergi ödeyen milyonlarca vatandaş var. Vergi muafiyetinden faydalanmak için mutlaka belediyeye başvurup vergi muafiyeti formu doldurup bizzat başvuru yapmak gerekiyor.Bunun için belediyenin emlak birimine, ’Vergi usul kanunu Madde 120/2’yi dayanak göstererek ’düzeltme dilekçesi’ verilmeli" diyerek başvurunun nasıl yapılacağı konusunda da yol gösterdi.Kimler Emlak Vergisi Vermez?Emlak vergisi muafiyetinden kimler yararlanır sorusunu da yanıtlayan Örs "Eviniz, brüt 200 metrekareden küçük ise emlak vergisinden muaf olabilirsiniz. Ancak brüt alan hesabına konutun dışında kalan; sığınak, kapalı otopark, merdiven boşluğu ve hol gibi alanlar dahil edilir. Buna rağmen, 200 metrekarenin altındaysa, emlak vergisinden muaf tutulursunuz.Eğer, dairenizde intifa hakkını kullanıyorsanız; yani, yani başka bir dairede kısıtlı kullanım hakkınız varsa, bu metrekare de evin toplam brüt metrekaresine yansıtılır. Hala 200 metrekarenin altında kalıyorsa, emlak vergisinden muaf tutulursunuz. Yazlık ev sahibi olmanız, gelir vergisi ödemesini zorunlu kılar. Ancak, yaz-kış bu evde yaşadığınızı kanıtlamanız halinde, emlak vergisinden muaf olursunuz.SGK’dan aldığınız belgelerle vergi mükellefi olmadığını ispatladığınız takdirde, emlak vergisinden muaf olursunuz. Yanan, yıkılan, tamamen kullanılmaz hale gelen binaların durumundan doğan, vergi mükellefliği muafiyeti, bu olayların yaşandığı tarihi takip eden ilk emlak vergisi dönemi itibarıyla başlar. Binanın durumu devam ettiği müddetçe, devam eder.Yeni inşa edilen bina veya binaların vergisi, arsasının vergisinden az olamaz; ancak Emlak Vergisi Kanunu’na göre, bina veya apartman dairelerinin vergi değerinin 4’te 1’i, inşalarının sona erdiği yılı takip eden bütçe yılından itibaren, 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılır. Dilekçeyle bildirmek durumunda olmadığınız istisnai durumlardan biri de, o yıl içinde satın aldığınız evin emlak vergisi, evin eski sahibi tarafından ödenir. Sizin emlak vergisi mükellefliğiniz ise bir sonraki sene başlar" dedi.Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız için TIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"