Emlakçı Komisyonu Yasal Mı, Emlakçıya Komisyon Vermemek Mümkün Mü?

Taşınmaz satış ve kiralamalarında aracılık hizmeti veren emlakçıların en büyük kazançları bu işlemlerden elde ettikleri komisyon gelirleridir.

EMLAK HABERLERİ 19.04.2018 - 16:13 15.07.2021 - 00:21

Taşınmaz satış ve kiralamalarında aracılık hizmeti veren emlakçıların en büyük kazançları bu işlemlerden elde ettikleri komisyon gelirleridir. Emlak komisyonu ya da emlakçı komisyonu olarak ta bilinen bu tutar taşınmaz satışlarında alıcı ve satıcı taraftan ayrı ayrı olmak üzere yüzde 3 olarak hesaplanmaktadır.

Ancak tarafların kendi aralarında anlaşmaları durumunda bu komisyonu tek tarafın yüzde 6 olarak ödemesi ya da komisyon oranının emlakçı ile anlaşılarak düşürülmesi gibi işlemler yapılabilir. Peki, emlakçı komisyonu yasal mı, emlakçıya komisyon vermemek mümkün mü?Emlakçı Komisyonu Yasal Mı?Evet, emlakçı komisyonu yasal bir ücret olup emlakçının size sunmuş olduğu hizmetin karşılığında aldığı bir ücrettir. Zaten emlakçılar taşınmazı göstermeden önce genelde resmi bir sözleşme metni imzalatmakta, burada gösterilen taşınmazın kiralanması ya da satın alınması durumunda yüzde 3 oranında komisyon alınacağını açıkça ifade etmektedir.Emlakçı Kiracıdan Komisyon Alır Mı?Taşınmaz satışlarının yanı sıra kiralama işlemlerinde de emlakçının komisyon alması söz konusudur. Bu konuda sıklıkla sorulan sorulardan biride "ev kiralarken ne kadar emlakçı ne kadar komisyon alır?" sorusudur.Ev kiralarken evi kiraya veren kişiden emlakçı komisyonu alınmazken evi kiralayan kişiden yani kiracıdan komisyon alınmaktadır. Bu tutar bir yıllık kira bedelinin yüzde 10'nu geçmeyecek şekilde tarafların karşılıklı olarak anlaşması ile belirlenir. Bazende emlakçı ile anlaşılarak bir aylık kira bedeli emlakçı komisyonu olarak ödenir. Yani örnek vermek gerekirse aylık kirası bin lira olan bir taşınmazı emlakçı vasıtası ile kiralayan biri 1.000 TLx12 ay= 12.000 TL / % 10= 1.200 lirayı komisyon olarak vermekte ya da karşılıklı anlaşma ile bir aylık kira bedeli olan bin lirayı ödemektedir.Emlakçıyı Aradan Çıkarmak Suç Mu?Bazı kişiler emlakçıya komisyon vermemek adına ev sahibi ile gizlice görüşerek emlakçıdan habersiz satış yapmaya çalışmaktadır. Ancak bu yasal bir suç olup emlakçının bu durumu tespit ederek  dava açması durumunda Yargıtay tarafından verilen emsal kararlar bulunmakta olup hem mahkeme ücretleri karşılanmakta hem de emlakçı komisyonu yasal faizi ile beraber ödenmektedir. Kaynak: emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@