Emlakçılar Yabancılara Konut Satışında Hizmet Bedeli İçin 2 Kat Zam İstedi!

Son dönemde büyük bir hızla artan yabancıya konut satışı için emlakçılar ek zam talep etti. Emlak işletmeleri yabancılara yapılan aracılık işlemleri için hizmet tutarı için 2 kat artış istedi.

Emlak Haberleri 21.12.2021 - 13:32 21.12.2021 - 13:32 Gülcan Özer

TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı konut satış rakamları ev fiyatlarında yaşanan yükselişe rağmen büyük oranda artış göstermiş ve 2021 yılının en çok konut satılan ayı olarak kayıtlara geçmişti. Özellikle de yabancılara konut satışı rakamlarında yaşanan yükseliş dikkat çekmiş, yaşanan durum döviz kurunda yaşanan yükselişe bağlanmıştı. 

Yaşanan süreci değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı yabancılara yapılan konut satışında emlak işletmelerinin aracılık hizmetinde zam yapılması gerektiğini söyledi. Yabancılara yapılan satışlarda emlakçıların birçok ek maliyet ödemek zorunda kaldığını belirten Özelmacıklı bugünkü ücretlerin iki katına çıkartılmasına talep etti. 

EMLAKÇI KOMİSYONU İÇİN YENİ ZAM TALEBİ GELDİ! YABANCILARA YAPILAN KONUT SATIŞ İÇİN HİZMET BEDELİ ARTACAK MI?

Yabancıların Türkiye'ye olan ilgisi her geçen gün artarken yabancılar profesyonel şirketler üzerinden alım yapmayı tercih ediyor. Yabancıların konut alımlarını değerlendiren Özelmacıklı "Emlakçıların yabancılara gerçekleştirilen aracılık işlemleri için hizmet bedeli hakkında yeni bir düzenleme yapılarak tutarın 2 katına çıkartılmasını istiyoruz. Çünkü yabancılara gerçekleştirilen satış işlemlerinde emlakçıların pek çok farklı ek maliyeti bulunuyor. 

Konaklamadan, seyahat giderlerine, ek pazarlama faaliyetlerinden, vatandaşlık süreçlerindeki danışmanlık hizmetlerine kadar birçok farklı maliyetimiz oluyor" diyerek bu alanda ödenen hizmet bedeline zam istediklerini söyledi. Yabancılara arsa ve arazi satışlarını da değerlendiren Özelmacıklı bu tip satışların yerine yabancılara işyeri ve konut gibi üretilmiş taşınmazların satışının ise daha doğru olacağını dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@