Emlakçılardan Kiralık Ev Fiyatlarına Çözüm Önerisi: Ev Kiraları Nasıl Düşer?

Kiralık ev fiyatları ülke gündeminin en çok konuşulanları arasında yer almaya devam ederken emlakçılar kiralık ev fiyatlarına çözüm önerilerini açıkladı. Kiralık ev fiyatları nasıl ucuzlar?

Emlak Haberleri 25.05.2022 - 08:35 25.05.2022 - 08:35 Gülcan Özer

Ev kiraları cep yakmaya devam ederken vatandaş yüksek kirayı ödemeye razı olsa dahi yine de boş ev bulmakta zorlanıyor. Kiralık evler daha boşalmadan yeni kiracısını bulurken son olarak 3 bakanlık dün konut fiyatları ve ev kiralarını düşürmek için izlenecek politikaları belirlemek adına toplantı yapmıştı. 

Konu hakkında bir açıklamada sektörün kalbini tutan emlakçılardan geldi. Hem ev sahipler hem de kiracıların şikayetlerini dinleyen emlakçılar çözüm önerilerini açıkladı. Kiralık ev fiyatları düşer mi, ne zaman düşecek, ucuzlar mı, ev kiralarının düşmesi için ne yapılmalı?

KİRALIK EV FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, NE ZAMAN DÜŞER, UCUZLAR?

Konut fiyatlarında yaşanan yükseliş ev kiralarına da yansırken ucuz kiralık ev arayan vatandaş umudunu dün gerçekleştirilen kritik toplantıya bağlamıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında gerçekleştirilen ortak toplantıda konut fiyatları masaya yatırılmış, kiralık ev fiyatlarını düşürmek için alınabilecek önlemler üzerinde çalışılmıştı. 

Konu hakkında açıklama yapan İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Özellikle İzmir’de deprem, konut stoğunu eritti. Hâlâ yıkılmayı bekleyen binalar var. Yıkılanların yerine de yenisi yapılamıyor, çünkü müteahhitler maliyetlerle baş edemiyor. Kira ve konut krizini çözmek için önce enflasyon düşecek, sonra dolar düşecek, sonra konut yapımı başlayacak bunlar da en az iki yıl sürer” diyerek 2 seneden önce fiyatlarda bir düşüş beklemediklerini dile getirdi. 

Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçan mevcut kiracılar için artışlara bir sınır getirilmesi gerektiğini, yeni kiracılar için ise her mahalle özelinde üst sınır belirlenmesi gerektiğini belirterek kısa vadede fiyatları düşürmenin imkansız olduğunu, ancak bu önlemlerle sabit tutulabileceğini söyledi. 

 Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@