Emsal Kira Bedeli Nedir, Ne İşe Yarar, Ne Zaman Ve Nasıl Hesaplanır?

Gayrimenkul sektöründe zaman zaman kullanılan Emsal Kira Bedeli teriminin ne anlama geldiği merak ediliyor. Emsal Kira Bedeli nedir? Emsal kira bedeli nasıl hesaplanır? Emsal kira bedeli ne zaman beyan edilir? 

Emlak Terimleri 25.06.2021 - 20:47 25.06.2021 - 20:47 Serhat Karaman

Gayrimenkul sektörünün çokça kullanılan terimlerinden olan emsal kira bedeli üzerinde yoğun araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Emsal kira bedeli ne demektir? Emsal kira bedeli neyim hesaplanmasında kullanılır? Emsal kira bedeli neden önemlidir? 

EMSAL KİRA BEDELİ NEDİR?

Kira geliri elde eden herkesin vergi ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Verilecek olan beyanname ile ödenmesi gereken vergi tutarları belirlenmektedir. Emsal kira bedeli de bu hesaplama ile ilişkili bir terimdir. Gelir Vergisi Kanunu'nun 73. maddesine göre emsal kira bedeli, kiraya virlmiş oloan bir gayrimenkul için beyan edilmesi zorunlu tutulan minimum tutardır. 

EMSAL KİRA BEDELİ BEYANI NE ZAMAN VERİLİR?

Kira geliri elde eden her vatandaş emsal kira bedeli beyanı vermek zorundadır. Yıllık hesaplama ile verilen emsal kira bedeli her yılın ilk 3 ayı içerisinde verilmelidir. 2021 yılının emsal kira bedeli beyanı 2022 yılının Ocak, Şubat ve Mart ayları içerisinde verilmeldiir. Bu tarihler dışında emsal kira bedeli beyanı verilmesi veya hiç verilmemesi vergi cezası ile mülk sahiplerini karşı karşıya bırakılır.

EMSAL KİRA BEDELİ NASIL HESAPLANIR?

Emsal kira bedeli beyanı verecek olan mülk sahipleri bu emsal kira bedeli ile gerçek kira bedeli arasında fark olmamasına dikkat etmelidirler. Hazine ve Maliye Bakanlığı emsal kira bedelinin gerçek kira bedelinden düşük olduğunu tespit etmesi halinde mülk sahipleri hakkında vergi incelemesi başlatabilir. 

Emsal kira bedeli, kira geliri elde edilen mülkün emlak vergisi değerinin yüzde 5'ine karşılık gelmelidir. Emlak vergisi değerinde 500 Bin TL olan bir gayrimenkulün emsal kira bedeli 25 Bin TL'dir. 

EMSAL KİRA BEDELİ HANGİ DURUMLARDA UYGULANMAZ?

Emsal Kira Bedeli bazı durumlarda uygulanmamaktadır. İşte emsal kira bedelinin hesaplanmayacağı durumlar:

-Genel bütçeye dajil olan kurumlar, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan kiralamalarda 
-Mülk sahibi ile akrabalarının bir arada aynı dairede ikamet etmesi halinde
-Binaların mal sahipleri tarafından anne ve babaya, enne ve babanın ebeveynlerine, çocuklara, torunlara ve kardeşlere ikamet etmeleri için tahsis edilmesi durumunda
-Boş olan gayrimenkulün muhafaza edilmesi amacıyla bir başkasının ikametine bedelsiz olarak bırakılmasında

Gelişmelerden Haberdar Olun

@