En Yakın Fay Hattı Evinize Ne Kadar Uzak? MTA Deprem Fay Hattı Sorgulama

Türkiye bugün üzerinden 19 sene geçen Düzce depremi ile bir kere daha depremle yüzleşiyor. Peki, en yakın fay hattı evinize ne kadar uzak öğrenmek ister misiniz?

Emlak Haberleri 12.11.2018 - 14:37 15.07.2021 - 00:19 Serhat Karaman

Türkiye bugün üzerinden 19 sene geçen Düzce depremi ile bir kere daha depremle yüzleşiyor. Peki, en yakın fay hattı evinize ne kadar uzak öğrenmek ister misiniz?

Türkiye 19 sene önce yaşanan büyük Düzce Depremini anarken depreme karşı başlatılan kentsel dönüşüm projeleri ne yazık ki rant savaşları nedeni ile bir türlü hayata geçirilemiyor. Türkiye'de Deprem Fay Hattı Sayısı Son Derece Fazla! Konu hakkında açıklamalarda bulunan Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Başkanı Engin Er MTA olarak internet üzerinden fay hattı sorgulama hizmeti verdiklerini söyleyerek bu sayede vatandaşların depreme karşı daha hazırlıklı olmalarını istediklerini söyledi. Er insanların deprem ile ilgili olarak anlatılanları bir masal dinliyor gibi dinlediklerini söyleyerek "Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) internet sayfasına girildiğinde evinizin neresinden fay hattının geçtiğini görebilebilirsiniz. Bursa’da 7 büyüklüğünde bir deprem bekleniyor. Bunu herkes biliyor. Yapılması gereken şeyler çok basit.Planlama yapacağız. Bin tane, 10 bin tane tek planlama, bir tane bütüncül planlamanın yerini tutmaz. Deprem hangi büyüklükte, nerede olur biliyoruz. Zemin ve binaların özelliklerini de biliyoruz. Yapılacak şey bütüncül planlamadır” dedi.Türkiye'de 5,5 ve Üzeri Şiddette Deprem Üretecek 485 Diri Fay Hattı Var Er açıklamasında "Yakın zamanda güncellenmiş olan Türkiye diri fay haritasına göre büyüklüğü 5,5 ve üzeri deprem üretebilecek 485 diri fay veya fay segmenti olduğu gerçeği, ülke coğrafyasının büyük bir bölümünü ne derecede büyük bir deprem tehdidi altında olduğunu ortaya koymaktadır.Ülkemizin jeolojik yapısı, depremlerle tekrar tekrar karşılaşacağımız gerçeğini hatırlatıyor. Afet yönetim ve yapı denetim sistemlerini gözden geçirmeli, depremlere karşı daha hazırlıklı olmalıyız. Güvenli konut üretimi konusunda yerel ve merkezi yönetimler üstüne düşen görevi yapmamakta, kentsel dönüşüm projelerini dar bir çerçevede değerlendirmektedirler.1999 depremlerinden sonra yapı denetimi maalesef istenen seviyeye gelememiştir. Doğa olaylarının afete dönmesini istemiyorsak bilimin ve tekniğin gereğini yapmalıyız. Yoksa en iyi ve en acımasız kontrol mühendisi olan deprem bu denetlemeyi yapacaktır” diyerek sözlerini noktaladı. Deprem Fay Hattı Sorgulama Emlak365.com
Gelişmelerden Haberdar Olun

@