Erdoğan 'Kanal İstanbul Projesi İçerisine Güney Kore'de Yer Alacak'

Yurt dışı seyahatlerine tüm hızı ile devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu Güney Kore ziyaretinde Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından resmi törenle karşılandı.

Emlak Haberleri 02.05.2018 - 11:15 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Yurt dışı seyahatlerine tüm hızı ile devam eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu Güney Kore ziyaretinde Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından resmi törenle karşılandı. Yapılan ikili görüşmeler ve heyetler arası görüşmelerin ardından çeşitli anlaşmalar imzalandı.

Yapılan görüşmelerde iki ülke için önemli olan çok sayıda konu masaya yatırıldı. Özellikle de Türkiye'nin mega projeleri sıklıkla masada gündeme taşındı. Bunlar arasında yer alan Kanal İstanbul Projesi için hatırlanacağı üzere zaten Güney Kore projeye talip olduğunu daha öncede duyurmuştu.

 

 Görüşmelerde Kanal İstanbul Projesi De Yer Aldı 

Türkiye'de pek çok projede Koreli şirketlerin görev aldığı belirtilirken Çanakkale 1915 köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü projesi gibi mega projelerde de bu şirketlerin varlığı vurgulandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan  ile Güney Kore devlet başkanı Moon Jae-in tarafından yapılan ikili görüşmelerin ardından "Ayrıca ulaşım, altyapı, enerji ve  savunma sanayi alanları dahil olmak üzere iş birliği projelerini genişletmeye  yönelik çabalarını sürdürme hususunda anlaşmışlardır." şeklinde bir açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yapılan görüşmelerin ardından gerçekleştirdiği açıklamada  "Kanal İstanbul projemizde özellikle Kore'nin yer alması bizler için ayrı bir iftihar vesilesi olacak." diyerek dev projeye Kore'nin talip olduğunu duyurdu. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın da yakından takip ettiği Kanal İstanbul projesi için ihalenin bu senenin sonuna kadar yapılması ve çalışmalara kesin olarak başlanması bekleniyor. Kaynak: emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@