Eşin Rızası Olmadan Ev Satılabilir Mi 2020? Tapu Devrinde Eş Muvafakatnamesi

Aile konutu olmayan evin satışı merak konusu olurken yine aile konutu şerhi konulan taşınmazların satışı da araştırılıyor. Peki, eşin rızası olmadan ev satılabilir mi, tapu devrinde eş muvafakatnamesi hangi durumlarda aranır?

EMLAK HABERLERİ 26.01.2020 - 23:30 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Aile konutu olmayan evin satışı merak konusu olurken yine aile konutu şerhi konulan taşınmazların satışı da araştırılıyor. Peki, eşin rızası olmadan ev satılabilir mi, tapu devrinde eş muvafakatnamesi hangi durumlarda aranır?

Taşınmaz satışlarında eşin rızası konusu büyük bir merak konusu olurken yasa gereği sadece aile konutu şerhi konulan kountlarda eşin rızası şartı aranmaktadır. AİLE KONUTU ŞERHİ OLAN EVLERİN SATIŞINDA EŞİN RIZASI ARANIYOR! Konu hakkında köşesine gelen 'Evimizin tapu kaydında aile şerhi var. Satış gerçekleştirmek zorundayız fakat eşim bu işleme onay vermiyor. Ne yapabilirim?'' sorusunu yanıtlayan Takvim Gazetesi yazarı Feride Hilal İmal şu şekilde yanıt verdi;"Ailenin menfaatinin söz konusu olduğu durumlarda satışa rıza göstermeyen eşiniz için hakim müdahalesi talep edebilirsiniz. Bunun için aile mahkemesine başvurmanız gerekmektedir. Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, konuyla ilgili şu emsal kararı vermişti:“Aile konutunun maliki olan eş, konuttaki yaşantıyı güçlüğe sokacak biçimde ’tek başına’ sınırlandıramaz. Bu sınırlandırma ancak diğer eşin rızası alınarak yapılabilir. Her ne kadar ipotek doğrudan doğruya aile konutundan faydalanma ve oturma hakkını engellemiyorsa da hak sahibi eşin kötü niyetli işlemleriyle konutun elden çıkarılma tehlikesi nedeniyle ipotek işlemine diğer eşin açık rızası şarttır.”EŞ MUVAFAKATNAMESİ ÖRNEĞİ 2020...........  ...........    Bankası A.Ş.………………………..ŞubesiEşim ……………………………….’ın Bankanız ile ………………………(“Borçlu”) arasında …………………. tarihinde akdedilecek olan/akdedilen …………………………….. TL/USD/EURO (Yazıyla …………………………………TL/USD/EURO) tutarlı …………………………….. Kredi Sözleşmesi (“Sözleşme”)’ne azami ……………………. TL/USD/EURO (Yazıyla ……………………………………TL/USD/EURO)’ya kadar kefil olmasına, Sözleşmeyi müteselsil kefil olarak imzalamasına, işbu kefaletin, belirtilen limit dahilinde kullandırılan herhangi bir kredinin kapatılması ile kapatılan kredi tutarı kadar açılacak limit tahtında kullandırılacak yeni krediler için de geçerli olmasına muvafakat ettiğimi beyan ve kabul ederim.Muvafakat Edenin Adı – Soyadı :İmzası :Tarih:Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@