Eski Ev Sahibi Kombiyi Söküp Alabilir Mi, Yeni Ev Sahibi Ne Yapabilir, Şikayet Edilirse Cezası Var Mı?

Evini satan ev sahibi kombiyi söküp alabilir mi? Satın aldığı evdeki kombi eski ev sahibi tarafından sökülüp alınan yeni ev sahibi ne yapabilir? Ev satılırken kombi de satılır mı?

Emlak Haberleri 03.01.2022 - 00:26 03.01.2022 - 00:26 Engin Uzunoğlu

Ev satışları sırasında taraflar fiyatta anlaşıp satış işlemini gerçekleştirdiklerinde bazı anlaşmazlıklar ortaya çıkabiliyor. Bu anlaşmazlık genellikle evin teslimi sırasında ortaya çıkıyor. Evin eski sahibi evi teslim etmeden önce bazı demirbaş sayılabilecek eşyaları alabilmektedir. Bunların başında da kombi gelmektedir. Evini satan eski ev sahibi parasını aldıktan sonra evi teslim etmeden hemen önce evdeki kombiyi söküp gidebiliyor. Bu durumda da yeni ev sahibi ile eski ev sahibi arasında önemli sorunlar çıkabiliyor.

ESKİ EV SAHİBİ KOMBİYİ SÖKEBİLİR Mİ?

Evini staan ve ev üzerinde mülkiyet hakkı kalmayan eski ev sahibi evden herhangi bir demirbaşı alıp gidemezler. Hukuken böyle bir hakları bulunmamaktadır. Kombi de demirbaş olarak görülen eşyalar arasında bulunmaktadır. Hukuken kombinin sahibi eski ev sahibi değildir. Ancak satış sözleşmesinde kombiyi alacağına dair bir madde varsa eski ev sahibi kopmbiyi alabilir. Bu durumda zaten yeni ev sahibi bunu bilmektedir ve bir anlaşmazlık da çıkma ihtimali yoktur. 

KOMBİ SÖKÜLÜRSE YENİ EV SAHİBİ NE YAPABİLİR?

Satın aldığı evde kombinin söküldüğünü gören ve mağdur olduklarını düşünen yeni ev sahiplerinin bazı hukuki hakları bulunmaktadır. Bunun için öncelikle mahkeme yoluna başvurulabilir. Ancak mahkemelerde bu konuda net karar verilirken bazı ispatlara gereksinim duyulabilir. Eski ev sahibinin kombiyi söküp aldığı ispatlanmalıdır. Bu ispatın yapılması durumunda eski ev sahibi hakkında hırsızlığa kadar varabilecek suçlamalarla cezai yaptırımlar talep edilebilir. 

DEMİRBAŞLAR ALINAMAZ!

Bir evin satışı ile yeni ev sahibi o evin demirbaşlarını da satın almış olurlar. Dolayısıyla eski ev sahiplerinin demirbaşlar üzerinde herhangi bir tasarruf hakları bulunmamaktadır. Eski ev sahibi herhangi bir müdahalede bulunmadan evi olduğu gibi teslim etmek zorundadırlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@