Eski Galatasaray Başkanı Adnan Polat Açıkladı: Konut Satın Almak İsteyenler Beklemeye Geçebilir!

Polat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, yüksek konut fiyatlarına ilişkin değerlendirme yaptı. Konut kredilerinin yüksek faizli olduğunu belirten Polat, önemli uyarılarda bulundu.

Emlak Haberleri 15.04.2022 - 09:02 15.04.2022 - 09:02 Büşra Uluşen

Türkiye'de son günlerin gündem maddesi konut fiyatlarındaki artış oldu. Yüksek fiyatlar ve maliyetler nedeniyle arz talep dengesizliği oluştu ve buna bir de yabancıya satışlar eklendiğinde orta halli vatandaşların ev sahibi olabilmesinin yolu kapandı. 

Bloomberg HT yayınına katılan Polat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, konut fiyatlarını değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu. 

'' Vatandaş Beklemeye Geçebilir ''

Bir yılı aşkın süredir yüksek satış rakamları elde ettiklerini belirten Adnan Polat, talebin yüksek olması, enflasyondaki artışın inşaat maliyetlerini yukarı çekmesi ve inşaat malzemelerinin daha da artacağı endişesiyle gayrimenkul satış fiyatlarının yukarı yönlü hareket ettiğini söyledi. Satış fiyatlarının bir süre daha yükseleceğini öngördüğünü belirtti. 

Polat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, ev almak isteyen vatandaşların günümüz şartlarında konut kredisi kullanmak zorunda olduğunu söyleyerek, kredide faizler çok yüksek olduğu için vatandaşın bekleme pozisyonuna geçebileceğini belirtti. Polar, fiyat artışlarının bir iki yıl daha bu şekilde devam edeceğini, daha sonra da satışlarda düşüşe geçileceğini öne sürdü. 

Polat Holding olarak yeni projelerine devam ettiklerini aktaran Polat, pazarın talebine göre arz yapacaklarını ve projelerinde küçülmeye gidebileceklerini ifade etti. Macaristan'a 2 bin dairelik iki projelerinin devam ettiğini, bu projelerden birini yaz aylarında teslim edeceklerini söyledi. 

Yerli Enerjiye Dönülmeli

Yenilenebilir enerji için güneş ve rüzgarda 25 yıl önce ilk adımı attıklarını dile getire Polat, Türkiye'nin bu sürece Almanya ile başladığını ancak şu an Almanya'da rüzgarı 60 bin megawat, güneşte 45 bin megawat güce sahip diyen Polat, Türkiye de 50 bin megawata çıkabilseydi yılda 10 milyar euro doğalgaz tasarrufu elde edilebileceğini söyledi.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@