Ev Alacaklar Dikkat! Müteahhitlerin Yeni Konut Üretim Maliyetleri Yüzde 25 Arttı

TÜİK inşaat maliyet endeksi verileri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre müteahhitlerin yeni konut üretimi maliyetleri yüzde 25 arttı. Ev fiyatları yükselebilir!

EMLAK HABERLERİ 24.07.2019 - 18:30 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

TÜİK inşaat maliyet endeksi verileri açıklandı. Açıklanan rakamlara göre müteahhitlerin yeni konut üretimi maliyetleri yüzde 25 arttı. Ev fiyatları yükselebilir!

İnşaat maliyetleri sürekli olarak yükselmeye devam ederken artan maliyetler konut fiyatlarına zam yapılmasını zorunlu hale getirdi. Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek, Konut Fiyatları Yükselecek! Müteahhitler konut fiyatlarına zam yapmak için konuta talebin artmasını beklerken Eylül ayına kadar büyük bir hızla düşmesi beklenen konut kredisi faiz oranları ile fiyatların yükselmesi gündeme geldi. Yani kredi faiz indirimi ile sevinen vatandaşın hevesi yükselen konut fiyatları ile kursağında kalacak gibi görünüyor. Sizde ev almak istiyorsanız konu hakkında fikir, görüş ve bilgi paylaşımı için TIKLAYINYeni Konut Üretim Maliyetleri Yüzde 25 Arttı TÜİK tarafından dün açıklanan İnşaat Maliyet Endeksi Mayıs 2019 raporuna gören Türkiye'de inşaat yapmanın maliyeti yükseldi. İnşaat maliyet endeksi (İME) 2019 Mayıs döneminde bir önceki aya oranla yüzde 1.69 seviyesinde artış gösterirken bir önceki yılın aynı ayına oranla yaşanan artış yüzde 24,86 olarak belirlendi. Yeni bina üretim maliyet endeksi verilerine göre ise müteahhilerin yeni konut üretim maliyetleri bir önceki aya oranla yüzde 1.67 oranında artış gösterirken bir önceki yıla oranla ise yaşanan artış yüzde 25,45 olarak kayıtlara geçti. Yani müteahhitlerin konut üretim maliyetleri bir önceki yıla oranla yüzde 25,45 artış göstermiş oldu. Yükselen inşaat maliyetleri ve düşen konut satış rakamları sonrasında azalan yeni konut üretimi konut fiyatlarına ilerleyen dönemlerde zam yapılmasını kaçınılmaz hale getirdi.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@