Ev Alan Yabancıya Vatandaşlıkta Limit Artışı Lüks Konuta Yarayacak!

Konut yatırımı yapan yabancılara vatandaşlık verilmesi için uygulanan parasal sınırın 250 bin dolardan 400 bin dolara yükseltilmesi inşaat sektörünü de memnun etti.

Emlak Haberleri 17.04.2022 - 10:30 17.04.2022 - 11:19 Gülcan Özer

Son dönemde yükselen satılık ve kiralık ev fiyatları beraberinde gündeme tekrar yabancılara konut satışı konusunda yaşanan tartışmaları da getirmişti. Pek çok kişi konut fiyatlarının yabancıların yoğun alımları nedeni ile gerçekleştiğini savunurken kamuoyunda oluşan yoğun tepkiler üzerine 2018 senesinde belirlenen rakamsal sınır bir kere daha revize edildi. 

Hatırlanacağı üzere 2018 senesinde yapılan kanuni düzenleme ile yabancıya konut satışı için değişikliğe gidilmiş, yatırım yaparak Türk vatandaşı olmak isteyen kişilere uygulanan parasal sınır 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekilmişti. Son dönemde Türkiye'nin komşusu olan pek çok ülkede yaşanan iç savaş, karışıklık ve ayaklanmalar üzerine yoğun bir mülteci akını yaşanmış, yabancılar adeta konut almak için yarışa geçmişti. 

EV ALAN YABANCIYA VATANDAŞLIKTA PARASAL SINIR YÜKSELTİLDİ! 

Konut fiyatlarında yaşanan sert yükseliş nedeni ile bir kere daha yabancılara konut satışı tartışmalara neden olurken oluşan tepkiler üzerine parasal sınır 250 bin dolardan 400 bin dolara çekilmişti. Yapılan yeni düzenleme inşaat sektöründe de memnuniyetle karşılanırken yeni düzenlemenin yüksek fiyata satılan pahalı konut projelerindeki satışlara destek olacağı belirtiliyor. 

Alınan kararı değerlendiren Denge Değerleme Yönetim Kurulu Başkanı Baki Budakoğlu "Yapılan bu düzenlemeyle, vatandaşlık için gerekli tutarın 400 bin dolara gelmesinin ardından ülkemize daha yüksek profilde yatırımcının geleceğini söylemek yerinde olacaktır” diyerek lüks konut satışlarında artış beklediklerini dile getirdi. İnşaat sektörü alınan karar ile daha elit kesimin Türkiye'ye yatırım yapacağını belirterek kararı olumlu karşıladıklarını dile getirdiler. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@