Ev Alana KDV Müjdesi! Konut Alımında KDV İadesi İçin Mahkeme Emsal Karar Açıkladı!

Konutta başlatılan KDV indirimi kampanyası sonrasında mahkeme emsal karar açıkladı. 150 metrekare altındaki konut teslimlerinde KDV iadesi için verilen emsal karar büyük önem taşıyor. Konutta KDV iadesi şartları ve hesaplama işlemlerinin detayları haberimizde!

EMLAK HABERLERİ 02.09.2019 - 22:00 15.07.2021 - 00:13 Emlak 365

Konutta başlatılan KDV indirimi kampanyası sonrasında mahkeme emsal karar açıkladı. 150 metrekare altındaki konut teslimlerinde KDV iadesi için verilen emsal karar büyük önem taşıyor. Konutta KDV iadesi şartları ve hesaplama işlemlerinin detayları haberimizde!

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi binlerce kişiyi yakından ilgilendiren yeni bir emsal karar açıkladı. Açıklanan karara göre hükümet tarafından başlatılan konutta KDV indirimi kampanyası sonrası ev alana kişilere KDV indirimi iadesi başladı! Konut Alımında KDV İadesi İçin Emsal Karar Çıktı! 150 metrekare altındaki konut teslimlerinde KDV iadesi için emsal karar çıktı. Ankara Bölge Adliyesi Mahkemesi tarafından verilen emsal karar kapsamında indirimli orana tabi konut teslimlerinde KDV iadesi için artık inşaat şirketleri tüketiciyi ezemeyecek. Hürriyet Gazetesi yazarlarından Dinçer Gökçe tarafından yapılan habere göre Ankarada yaşayan emekli bankacı bir vatandaş İstanbul'da Basın Ekspres yolunda başlayan markalı bir konut projesi ile anlaşma sağladı. 26 Temmuz 2013 tarihinde taraflar arasında konut satış sözleşmesi imzalandı ve dairenin satış bedeli 193 bin lira olarak belirlendi. Vatandaş sözleşmeyi imzalarak konutun ödemesini peşin olarak yaptı. 8 Eylül 2016 tarihinde ise hükümet konut satışlarını arttırmak amacı ile sıfır konutlarda KDV indirimi başlattığını duyurdu. Yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8 seviyesine çekildi ve yüzde 10 indirim yapıldı. Vatandaşın aldığı ev ise 30 Aralık 2016 tarihinde teslim edildi. Konutta KDV İadesi Şartları Devlet tarafından açıklanan KDV iadesi şartları arasında konutun 8 Eylül 2016 ile 31 Mart 2017 tarihleri arasında teslim edilmesi zorunluluğu getirildi. Av. Fatma Önal tarafından davacı vatandaş adına Ankara 11. Tüketici Mahkemesi’ne açılan davada 16 bin liralık fazla ödeme yapıldığı söylenerek bu tutarın faizi ile beraber iade edilmesi istendi. Ancak şirket müşterisinden KDV tahsil etmediğini belirterek böyle bir iade yapılmayacağın söyledi. Mahkeme tüketici lehine karar verince inşaat şirketi kararı bir üst mahkemeye taşıtı. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi de vatandaşı haklı buldu ve aradaki farkın yasal faizi ile beraber dava masraflarının da dahil edilerek tüketiciye iadesine karar verdi.Söz konusu karar emsal karar olması nedeni ile büyük önem taşıyor!  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@