Ev Alıp Satacaklar Dikkat! Gelir İdaresi Başkanlığı Çapraz Kontrolle Takipte

Gelir İdaresi Başkanlığı kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek için yeni bir eylem planı hazırladı. Plan içerisinde gayrimenkul satışları da yer aldı.

EMLAK HABERLERİ 25.05.2019 - 17:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Gelir İdaresi Başkanlığı kayıt dışı ekonomi ile mücadele etmek için yeni bir eylem planı hazırladı. Plan içerisinde gayrimenkul satışları da yer aldı.

Son dönemde sık sık gündeme gelen gerçek değer beyanı hakkında Gelir İdaresi Başkanlığı yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Bundan sonra yapılan her gayrimenkul satışı çapraz yöntemi ile tek tek incelenecek. Usulsüzlük belirlenmesi durumunda düzeltme yapılarak gerçek beyan üzerinden tapu harcı tahsil edilecek. Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi ve Eylem Planı Hazır!Gelir İdaresi Başkanlığı 2019 ve 2021 yıllarını kapsayan yeni bir eylem planı hazırladı. Plan kapsamında kayıt dışı ekonomi ile mücadele için pek çok ekonomik önlem alındı. Bunlardan biride tapu harcı için çapraz kontrol yöntemi oldu. Bundan sonra yapılacak tüm tapu işlemleri kurumlardan alınan bilgiler ışığında tek tek kontrol edilecek. Gerçek beyanda bulunulmadığı tespit edilen satışlarda muhataplara yazılı uyarı yollanacak ve gerçek değer düzeltmesi yapılması istenecek. Taşınmaz Değerleme Sistemi ile elde edilen tüm veriler ve alınan ekspertiz raporları tüm ilgili kurumlara anında paylaşılacak. Tapu Takas Sistemi 'nin yaygınlaştırılması için gereken tüm önlemler alınacak. Şimdilik sadece konut alış satış işlemlerinde kullanılan tapu takas sisteminin araç alış satış işlemlerinde de kullanılmasının önü açılacak. Düşük Beyanda Bulunmak Yasaklanacak, Tapu Harcı ArtacakYapılan yeni düzenleme ile beraber bundan sonra arsa, işyeri ve ev satın almak isteyen kişiler tapuda düşük beyanda bulunamayacak ve satın aldıkları gerçek değeri beyan etmek zorunda kalacak. Bu da ev alırken daha yüksek tapu harcı ödemesi yapılması anlamına gelecek. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@