Ev Alırken Fazla Ücret Ödememek İçin Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar alacakları konutların gerçek değerlerini öğrenmek için çeşitli yöntemlerle araştırma yapabilirler. Bu yöntemleri evin gerçek değerine ulaşmak için yapılması gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

EMLAK HABERLERİ 15.07.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar alacakları konutların gerçek değerlerini öğrenmek için çeşitli yöntemlerle araştırma yapabilirler. Bu yöntemleri evin gerçek değerine ulaşmak için yapılması gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.

Konut kredisinde yaşanan hareketlilik emlak sektörü için umut olmaya başladı. Kredi faiz oranlarının düşmeye başlaması ve ileriye dönük olarak düşme eğiliminin devam edeceği sinyalleri vatandaşları umutlandırdı. Bu dönemde ev almak isteyecek vatandaşlarımız son gelişmeleri, en uygun konut kredisi imkanlarını ve TOKİ projelerini anlık olarak paylaşıyoruz. Ancak bu konuların dışında dikkat edilmesi gereken bazı hususlarda bulunuyor. Vatandaşlar ev alırken alacakları evin gerçek değerini öğrenmeliler yoksa çok daha fazla bir ücret ile düşük değerli bir konut alınabilir. Peki bu nasıl öğrenilir? İşte detaylar;ALACAĞINIZ EVİN GERÇEK DEĞERİNİ HESAPLAYINEv almak isteyen vatandaşlar talep edilen fiyatların doğru olup olmadığını bazı küçük araştırmalar sonucu öğrenebilirler. Burada iki ana başık ön plana çıkıyor. Birincisi aylık kira bedeline göre hesaplama yapmak ikincisi evin bulunduğu konumdaki, muhitteki diğer evlerin fiyatlarını öğrenmek. Kira Bedeline Göre AraştırınBir evin ortalama fiyatı kiralanması durumunda ne kadar fiyata kiralanabileceği ile orantılıdır. Bu yöntem en basit ama en doğru analizleri elde etmede en etkin yöntemdir. Basit olarak ifade edilirse kira bedeli yüksek olan bir dairenin fiyatı daha yüksektir. Türkiye genelinde ev değerleri ortalama 214 aylık kira bedeli olarak hesaplanır. Ancak bu değer şehre göre değişmektedir. Örneğin İstanbul için yapılan araştırmalarda bu rakam 212 aydır. Ancak burada kira artış önemli oranları, enflasyon oranları da önemli etki gösteriyor. Burada ortalama bir hesaplama yapılırsa 1000 TL kira bedeli olan bir evin değeri 210 bin TL ile 215 bin TL arasında olduğu varsayımı yapılır. Evin Konumuna Göre AraştırınSatrın alınmak istenilen ev için araştırma yapan vatandaşlar, evin bulunduğu konuma göre de fiyat konusunda bilgi edinirler. Bir evin konumu, fiyatını belirleyen en önemli faktördür. Sadece ilçe değil mahalle, hatta evin sokağı bile oldukça önemli farklara yol açabilmektedir. Almak istediğiniz evle aynı veya benzer konumda bulunan diğer satılık evlerin fiyatlarını emlak sitelerinde araştırıp alacağınız ev ile karşılaştırmanız durumunda evin değeri hakkında hesaplama yapabilirsiniz. Burada evin fiyatını artıran konutlara ek değer kazandıran bazı faktörler bulunuyor. Bu özellikler ise konutun merkezi konumda olması, ulaşımı kolay ve yakın olması, yeni bina olması, ışık alması, asansör ve bunun gibi etkiler daire fiyatlarını etkiler. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@