Ev Alırken Sonradan Pişman Olmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Hayatımızın en önemli kararları arasında yer alan ev alma kararı için sonradan pişman olmamak adına dikkat edilmesi gereken çok önemli kriterler bulunuyor.

Emlak Terimleri 12.11.2019 - 19:30 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Hayatımızın en önemli kararları arasında yer alan ev alma kararı için sonradan pişman olmamak adına dikkat edilmesi gereken çok önemli kriterler bulunuyor. Peki, ev alırken nelere dikkat etmek lazım?

Türkiye'de geleceğe yatırım yapmak isteyen kişilerin en önemli önceliklerinden biri de ev almaktır. Ahirette iman, dünyada mekan atasözünde de olduğu gibi ülkemizde ev sahibi olmak büyük önem taşımaktadır. Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Lazım?Ne yazık ki ülkemizde sürekli yükselen konut fiyatları her geçen gün ev sahibi olmayı zorlaştırmakta bu da alınan eve değiştirirken zorluk yaşanacağı için son derece dikkatli davranılmalıdır. 
  • Evin tapusu ve iskanı olduğundan emin olun. Tapusu olmayan ya da iskanı olmayan ev almaktan mutlaka kaçının. Özellikle de iskansız binalar ileride yüksek miktarda iskan belgesi ücreti ödemek zorunda kalmanıza neden olabileceği için dikkat etmeniz gereken konular arasında yer almaktadır. 

  • Tapunun üzerinde ipotek ya da benzeri sınırlamalar olup olmadığına dikkat edin. İpotek olan bir konutu almanız durumunda ipoteği kabul ettiğiniz anlamına gelir ki bu da ipoteğe konu borç ödenmediği anda evinizin elinizden alınabileceği anlamına gelir. 

  • Evin yaşını ve binanın sağlamlığını kontrol edin. Enerji kimlik belgesi ve ısı yalıtımı gibi konulara öncelik verin. 

  • Evin lokasyonu çok önemlidir. Okul çağında çocuklarınız varsa çocuklarınızın eğitim kalitesi açısından artık adrese dayalı eğitim sistemi uygulandığı için yakın okulları araştırın. 

  • Ulaşım açısından evinizin ana artere, toplu ulaşım araçlarına yakın olmasına dikkat edin. 

  • Evin değeri merkeze yaklaştıkça artsa da satarken daha rahat satabileceğiniz için merkeze yakın evleri satın almaya çalışın. Ya da ileride gelişmeye yakın olan bölgeleri tercih edin. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@