Ev Alırken Tapu Üzerinde Yazan Kat İrtifakı ve Kat Mülkiyeti Yazısına Dikkat!

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin sayıları hızla artarken düşen konut kredisi faiz oranları alım için beklemede kalan vatandaşı da harekete geçirdi.

EMLAK HABERLERİ 01.03.2020 - 09:51 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin sayıları hızla artarken düşen konut kredisi faiz oranları alım için beklemede kalan vatandaşı da harekete geçirdi. Artan satış rakamları sonrasında konut sahibi olmak isteyen vatandaşlara çok kritik bir uyarı geldi. Ev alırken tapu üzerinde yer alan kat irtifakı ve kat mülkiyeti ibaresine dikkat çekilirken iskansız daire ve iskansız ev satışı konusu yeniden gündeme geldi. Detaylar haberimizde...

Düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber vatandaş yeniden konut alımına yöneldi. Ev almak isteyen kişiler çoğu zaman iskan konusunda satışı yapan kişinin beyanını yeterli buluyor. Konut satışı esnasında ise tapu devri işlemleri esnasında tapuda yer alan kat irtifakı ve kat mülkiyeti ibaresi satın alınmak istenen dairenin iskan belgesi olup olmadğı anlaşılabiliyor. İSKANSIZ DAİRE / EV SATIŞI YASAK MI?Hayır, iskanı olmayan evin satışı konusunda hiçbir yasaklama bulunmuyor. Ancak ilerleyen dönemde bir kanun değişikliği ile bu konuda bir yasal düzenleme yapılması bekleniyor. Yani her an iskansız binalarda tapu satış ve tapu devri yasağı getirilmesi ihtimali bulunuyor. Böyle bir yasağın gelmesi durumunda sizin iskansız olarak aldığınız eve iskan çıkarma mecburiyetiniz ortaya çıkarken binaya iskan alınması durumunda yüksek tutarlı masraf çıkması riski de tehliye yaratıyor. 

KAT MÜLKİYETİ VE KAT İRTİFAKI NEDİR?Kat mülkiyeti satın alınan dairenin inşaatının tamamen bittiğini ve daireye iskan alındığını ifade etmektedir. Kat irtifakı ise söz konusu dairenin henüz belediye tarafından denetlenerek tamamlandığına onay verilmediğini ve iskansız olduğunu ifade etmektedir. 

İSKANSIZ DAİRE ALINIR MI, İSKANI OLMAYAN DAİREYE KREDİ ÇIKAR MI?Bazı bankalar iskansız eve kredi onayı vermezken bazı bankalar bu noktada tapunun olmasını yeterli kabul ederek kredi onayı verebilmektedir. İskansız ev almanın en büyük riski iskan aşamasında belediyelerin çıkarabilecekleri yüksek iskan masraflarıdır. Bu nedenle binanın neden iskanı olmadığı araştırılmalı, iskan belgesi alınmasını engelleyen noksanlıklar önceden öğrenilmelidir. İlerleyen dönemde yapılan yasal bir düzenleme ile iskansız dairenin satışı ve kiraya verilmesi yasaklanabileceği için bu tip evleri alan kişiler için risk her zaman mevcuttur. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@