Ev Alma Hayali Kuran Vatandaşlar Dikkat! İnternetten Ucuz Konut Satışına Dair Dolandırıcılık Uyarısı

Konut kredisi faiz oranlarında indirim yapılmasının ardından bu alanda yaşanan dolandırıcılık faaliyetlerine karşı uyarılar çoğaldı.

EMLAK HABERLERİ 09.03.2020 - 13:42 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Konut kredisi faiz oranlarında indirim yapılmasının ardından bu alanda yaşanan dolandırıcılık faaliyetlerine karşı uyarılar çoğaldı. Özellikle son dönemlerde internet üzerinden satışa çıkarılan bazı konutların fiyatlarının normalden daha düşük olmaları dikkat çekmişti. Vatandaşların mağdur olduğu bu konuya ilişkin Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal'dan uyarılar geldi.

Konut sektöründe yaşanan hareketlilik 2020 yılının başında da devam ediyor. Çok sayıda vatandaş düşen kredi faiz kampanyalarından faydalanarak ev sahibi olmanın hayalini kuruyor. Konut satışlarının çok yüksek olduğu bu dönemlerde Tüketicileri Koruma Derneği'nden vatandaşlara ucuz ev uyarısı geldi. İNTERNETTEN UCUZ EV DOLANDIRICILIĞINA DİKKATİnternet üzerinden satışa çıkarılan bazı ilanlarda ev fiyatlarının normal evlerden daha ucuz olduğu görülüyor. Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Aziz Koçal internet üzerinden satışa çıkarılan konutlar konusunda açıklamalarda bulundu. Bu noktada bazı emlakçıların doğru olmayan uygulamalarda bulunduğunu ifade eden Aziz Koçal, konut alım satımlarında bu hususa yönelik çok fazla şikayet geldiğini belirtti.Aziz Koçal sıklıkla karşılaşılan duruma dair "Son yıllarda en çok gördüğümüz ve bir türlü engel olunamayan yöntem de e-ticaret platformlarından düşük fiyatlı ve sahte ilan vererek tüketiciyi dolandırmaya çalışmak" ifadelerini kullandı. Bu noktada bazı emlak ofislerinin başta sosyal medya olmak üzere e-ticaret platformlarında kendi isimlerine kurdukları internet sitelerinde gerçeği yansıtmayan, düşük fiyatlı ev ilanı verdiklerini belirtti. Bu tür durumlarda ilanları gören vatandaşların ev almak için ofislere gittiğini ancak beklenmedik durumlarda karşılaştıklarını ifade etti. Birçok Kişiden Aynı Anda Kapora Alınıyor"Burada zaman zaman gelen müşterilerden kapora isteniyor. Hatta bir daire için çok farklı kimselerden kapora alınabiliyor. Sonra emlakçı ortadan kayboluyor. Diğer yöntemde ise düşük fiyatlı ilanla müşteri çekiliyor. Sonra o tüketiciye evin satıldığı veya kiralandığı söyleniyor. Düşük fiyatlı ilanla ofise gelmesi sağlanılan tüketiciler, türlü bahanelerle başka konutları almaya ikna ediliyor"Aziz Koçal açıklamasının devamında ise tüketicilerin bu tür ilanlar karşısında komisyoncuyu arayarak detaylı bilgi alması gerektiğini ifade etti. Bu tür uygulamalarla karşılaşan vatandaşların emlakçıyı esnaf odasına şikayet etmesi gerektiğini ifade eden Koaç vatandaşların 175'i arayarak da şikayetlerini iletebileceğini belirtti..Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@