Ev Almak, Evini Satmak İsteyenlere Müjde! Yeni Tapu Kanunu İle Tapu İşlemleri Kolaylaştı

Ev alıp satmak hiç bu kadar kolaylaşmamıştı! Meclisten geçen yeni tapu kanunu ile ev alıp satma işlemleri büyük oranda kolaylaştı.

EMLAK HABERLERİ 05.07.2019 - 10:44 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Ev alıp satmak hiç bu kadar kolaylaşmamıştı! Meclisten geçen yeni tapu kanunu ile ev alıp satma işlemleri büyük oranda kolaylaştı. Detaylar haberimizde!

Ev almaya ya da sahip olduğu evi satmaya karar verenleri sevindirecek Yeni Tapu ve İmar Kanunu mecliste yapılan görüşmelerin ardından kabul edilerek onaylandı. Tapu İşlemlerinde Bürokrasi Azald!Yapılan kanun değişikliği ile beraber bundan sonra tapu işlemlerinde bürokrasi azaltılmış oldu. Alıcı ve satıcının beraber tapuya gitme zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Taraflar başka tapu dairelerinde hatta şehirlerde ve ülkelerde olsalar dahi işlemlerini yapma kolaylığı tanınmış oldu. Tapu işlemlerinde resim yapıştırma zorunluluğu da iptal edildi. Bundan böyle tapulara resim yapıştırma zorunlu olmayacak. Resimsiz tapu işlemleri yapılacak. Tapu ve imar kanunlarında değişiklik teklifi meclisten geçtiği için artık tapu işlemleri çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanacak. Kentsel Dönüşüm Mağduriyeti Önlenecek, Bakanlık Acil Yıkılması Gereken Binaları Kat Maliklerine Sormadan Yıkabilecek!Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmak amacı ile bundan sonra hasarlı bina tespit raporu oluşturulan yani riskli bina olduğu tespit edilen binaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kat maliklerinin iznini aramaksızın yıkabilecek. Müteahhitler kentsel dönüşüm projeleri için kendi paylarına düşen daireleri inşaatı yüzde 80 oranında tamamlamadan satamayacak. Kentsel dönüşüm mağduriyetleri önlenecek. Müteahhit inşaat çalışmalarına 6 aydan daha uzun süreli ara verirse hak sahipleri kentsel dönüşüm sözleşmesi için atmış oldukları imzaya rağmen sözleşmeyi iptal etme hakkına sahip olacak. Yine bu kişilere ödenen kentsel dönüşüm kira yardımı geri istenmeyecek. Metruk Binalar Yıkılıyor! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Metruk Binaları Tek Tek Tespit Ederek Yıkacak! Kent merkezlerinde hem görsel kirlilik yaratan hem de riskli bina olduğu tespit edilen metruk binalar bakanlık tarafından yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tek tek tüm mahaleleri gezecek ve metruk binaları belirleyerek liste çıkaracak. Bu listelerde yer alan metruk binalar her mahallenin kendi muhtarı tarafından asılarak ilan edilecek ve metruk binalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bina sahibinin izni ve onayı olmaksızın yıkılacak. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@