Ev Almak İçin 80 Bin Lira Biriktirene 20 Bin Lira Devlet Desteği Devam Ediyor

Türkiye'de son yıllarda kredi kullanım oranının katlanarak artması ile beraber hükümet borçlanmanın önüne geçmek için farklı teşvikleri hayata geçirmeye başlamıştı.

EMLAK HABERLERİ 20.08.2018 - 09:32 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Türkiye'de son yıllarda kredi kullanım oranının katlanarak artması ile beraber hükümet borçlanmanın önüne geçmek için farklı teşvikleri hayata geçirmeye başlamıştı.

Bunlardan biride ev almak için para biriktirmek için teşvik yapılmasını amaçlayan Konut Hesabı ve Devlet Katkısı olmuştu. Hükümet tarafından başlatılan uygulamada belirli kriterleri taşıyan kişilere açmış oldukları hesaplarda para biriktirmeleri durumunda ev alırken devlet katkısı verilmesine başlanmıştı. Ev İçin Devlet Katkısı 20 Bin Liraya Çıktı!Ne yazık ki devlet destekli konut hesabı için beklenen ilgi bir türlü yakalanamadı. Bu nedenle hükümet yasal düzenleme yaparak verilecek olan katkı miktarını arttırdı. Yeni rakamlarla beraber hesabında 5 yıl boyunca para biriktirerek 80 bin liralık bir kaynak oluşturan kişilere 20 bin lira devlet desteği ödemesi yapılmaya başlandı. Ev İçin Devlet Desteği Olarak 40 Bin Lira Alabilirsiniz!Sistemin en büyük özelliği çiftlerin ayrı ayrı sisteme kayıt olması. Yani eşler ayrı hesaplarda bu paraları biriktirmeleri durumunda 40 bin liraya kadar devlet desteği alma hakkına sahip oluyor. Devlet destekli konut hesabı açan kişilerin sistemde en az 3 yıl boyunca kalmaları şartı aranıyor. Sistemde 3 sene kalanlar yatırdıkları paranın yüzde 15'i oranında, 4 sene kalanlar yüzde 18'i oranında, 5 sene kalan kişiler yüzde 20 oranında, 5 seneden daha uzun süre kalan kişiler ise yüzde 25'i oranında devlet katkısı almaya hak kazanıyor. Ancak en fazla konut katkısı miktarı 20 bin lira ile sınırlandırılıyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@