Ev Almak İsteyenler Dikkat! Ucuz Konut İçin Polonya Modeli Geliyor

Konut fiyatlarını yüzde 50 oranında etkilediği belirtilen arsa maliyetlerini düşürmek dolayısı ile ev fiyatlarını ucuzlatmak için Emlak Bankası Polonya modeli üzerinde çalışmalara başladı.

EMLAK HABERLERİ 12.07.2019 - 20:00 15.07.2021 - 00:15

Konut fiyatlarını yüzde 50 oranında etkilediği belirtilen arsa maliyetlerini düşürmek dolayısı ile ev fiyatlarını ucuzlatmak için Emlak Bankası Polonya modeli üzerinde çalışmalara başladı.

Ev sahibi olmak isteyen kişiler Emlak Katılım Bankası'nın yapacağı açıklamaları beklemeye devam ediyor. Bankaların yüksek konut kredisi faiz oranları nedeni ile ev alamayan kişilerin beklediği Emlak Katılım Bankası faiz oranları halen açıklanmadı. Emlak Katılım Bankası Hem Vatandaşın Hem Sektörün Umudu Oldu Bankanın titiz bir şekilde araştırmalarına devam ettiği öğrenilirken konu hakkında açıklama yapan MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, “Emlak Katılım Bankası’ndan umutluyum.Emlak Bankası yönetiminin istatistik anlamında Avrupa’da çok doğru uygulamaları bulunan Polonya modelini değerlendirdiklerini biliyoruz. Eğer bu sistem Türkiye’de de hayata geçirilirse, bu problemlerin ortadan kalkacağını düşünüyorum. Gelişmelerin sektöre yenilik getirmesini bekliyoruz” dedi.Arsa Konusu ve Faiz Sorunu Çözülürs İnşaat Sektörü Atağa Geçer! İnşaat sektörünün önünde iki ana sorun olduğunu söyleyen Boysanoğlu “Sektörde sıkıntı yaratan iki ana konu var. Arsa konusu ve faiz… Konutun bedelini belirleyen ilk faktör arsa bedelidir. Arsa maliyetleri yüzde 45-50’lerde, hatta bazı noktalarda yüzde 70’lere kadar çıkıyor.Oysa Avrupa’da arsa payı yüzde 25’i geçmez. Sosyal konutta yüzdelerin 10-15’i geçmemesi gerekir, aksi takdirde ihtiyaç sahibi konut alamaz. Biz de bu noktada arsa bedeli yüksek olduğu için konut ihtiyacı olan kesime yönelik proje üretemiyoruz. Eğer arsa konusu regüle edilebilir, fiyatlandırma da yüzde 10-15 civarına oturtulabilirse, bu konut fiyatlarına da olumlu yansır. Türkiye’nin konut ihtiyacı karşılanır” dedi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@