Ev Fiyatları Cep Yaktı, Asgari Ücretlinin Hesabı Şaştı! Hiç Para Harcamadan 19 Sene Para Biriktiren Konut Alabilecek

Merkez Bankası hedonik konut fiyat endeksi Nisan 2021 rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre konut fiyat endeksi yüzde 32,4 oranında zam gördü. Yaşanan yükselişlerin ardından İstanbul'da 100 metrekare büyüklüğü sahip bir konutun ortalama fiyatı 652 bin liraya ulaştı. Hem ev fiyatları hem de konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş ile asgari ücretli çalışanlar için ev sahibi olmak nerede ise imkansız hale geldi.

Emlak Haberleri 17.06.2021 - 08:38 17.06.2021 - 08:38 Serhat Karaman

Türkiye'de insanların en büyük amaçlarından biri olan ev sahibi olmak ne yazık ki dar gelirli vatandaşlar için her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Yaşanan süreçte özellikle de asgari ücretli çalışanlar için ev sahibi olmak zorlaşıyor. Yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile bankalardan kredi onayı almakta zorlanan asgari ücretliler para biriktirerek ev sahibi olmak isterse bu durumda ise yemeden, içmeden, hiç para harcamadan 19 sene para biriktirmek zorunda! 

KONUT FİYATLARINA YÜZDE 32 ZAM GELDİ, İSTANBUL'DA 100 M2 EVİN ORTALAMA SATIŞ FİYATI 652 BİN LİRAYA YÜKSELDİ!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB tarafından açıklanan Konut Fiyat Endeksi Nisan 2021 raporuna göre Türkiye'de konut fiyatlarına 2020 senesinin Nisan ayına oranla nominal olarak yüzde 32,4, reel olarak ise yüzde 13,0 oranında zam geldi. Konut fiyatlarına en fazla zam yüzde 47.7 oranında artış yaşanan Aydın, Denizli ve Muğla illeri ile yüzde 43.8 oranında zam gelen Antalya, Burdur ve Isparta oldu. 

Yazlık bölgelerde yer alan ev, villa ve yazlık fiyatları pandeminin devam eden etkileri ile rekor seviyelere ulaşırken yapılan zamlar ortalama konut metrekare fiyatına da yansıdı. Türkiye genelinde konut fiyatlarına yüzde 32,4 oranında zam gelirken ortalama konut metrekare fiyatı ise 4 bin 222,50 liraya yükseldi. 

İSTANBUL'DA EV SAHİBİ OLMAK İSTEYEN ASGARİ ÜCRETLİ VATANDAŞ 19 SENE PARA BİRİKTİRMEK ZORUNDA! 

 Türkiye'nin gözbebeği İstanbul'da ise konut fiyatlarına yüzde 28,6 oranında zam gelirken ortalama konut metrekare satış fiyatı ise 6 bin 520 liraya ulaştı.Yani İstanbul'da 100 metrekare evin ortalama satış fiyatı 652 bin liraya ulaşarak büyük bir rekor kırdı. 

Hem konut kredisi faiz oranları hem de ev fiyatlarında yaşanan yükseliş ile asgari ücretli çalışan vatandaşlar için ev sahibi olmak hayal oldu. 652 bin liralık evi almak isteyen kişiler yüzde 20 peşinat vererek konut kredisi çekmek isterlerse bu durumda 521 bin lira bankadan kredi çekmek durumunda kalacaklar. 

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANA KONUT KREDİSİ YOK!

Bilindiği üzere bazı bankalar yüzde 10 bazı bankalar ise konut kredisinde en az yüzde 20 peşinat ödenmesini istiyorlar. Şu anda en düşük konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası tarafından yüzde 1.37 olarak uygulanıyor. 

Bu durumda konut kredisi aylık taksit tutarı 8 bin 870 lira olarak gerçekleşiyor ki bu da 2021 yılı için 2 bin 825 lira alan asgari ücretlinin bankadan kredi çekemeyeceği anlamına geliyor. 

PARA BİRİKTİREREK EV ALINIR MI?

Bu durumda asgari ücretli çalışanın önünde ev sahibi olmak için kalan tek seçenek para biriktirmek oluyor. 652 bin liralık ortalama konut fiyaı üzerinden hesaplama yapıldığında ise bu durumda asgari ücretli çalışanın bugünkü maaş tutarı üzerinden yaklaşık 230 ay yani 19 sene para biriktirmesi gerekiyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@